Ανέβηκαν στο βάθρο τα κορίτσια της ΑΕΚ

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Πανναξιακός

xifaskia ksifaskia ξιφασκιαΗ αθλήτρια ξιφασκίας της ΑΕΚ, Ελένη Ψωφάκη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης εώς 17 ετών που διοργανώθηκε στα Σόφια, ενώ η γυναικεία ομάδα της Ένωσης κατέκτησε την δεύτερη θέση και πήρε το ασημένιο. Η αθλήτρια της Ένωσης είχε δείξει από την αρχή πως μπορούσε να κατακτήσει μία θέση στο βάθρο και όντως τα κατάφερε. Η κούραση και η ανωτερότητα της Ιταλίδας Λουκαρίνι (η οποία κατέκτησε το χρυσό) δεν επέτρεψαν στην Ελένη Ψωφάκη να προχωρήσει περισσότερο στην διοργάνωση. Εν τω μεταξύ η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ, η οποία αποτελείται από τις Ελένη Ψωφάκη,  Μαρία Γεωργία Χούρη και Ασημίνα Γκιώνη, κατέκτησε την δεύτερη θέση στην σπουδαία αυτή διοργάνωση ξιφασκίας, χάνοντας στον τελικό στα σημεία 45-40 από την Ρουμανία.