Επιτέλους... τρίποντο για τα κορίτσια της ΑΕΚ

Επιτέλους “καθαρή” νίκη για το γυναικείο τμήμα της ΑΕΚ που με 3-1 σετ ξεπέρασε το εμπόδιο του Αίαντα Ευόσμου, στο σχολικό κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ. Η “Ένωση” είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης με τρεις βαθμούς, από τον αγώνα της πρεμιέρας με την Ηλιούπολη.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια πήραν νωρίς μια διαφορά 6 πόντων (11-5) και δεν κινδύνεψαν καθόλου, αφού στο τέλος του σετ η διαφορά έφτασε στους 12 (25-13).

Στο δεύτερο σετ αν και τα κορίτσια είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα μέσα του σετ (15-11), στην εκπνοή κατάφεραν να την απολέσουν και να το χάσουν με πέντε πόντους διαφορά (25-20).

Ίδια εικόνα στο τρίτο σετ με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 5 πόντους προς τέλος του σετ (18-13) αλλά να δυσκολεύεται  παίρνοντας το με 28-26.

Στο τελευταίο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε πάλι δυνατά στην αρχή του με την διαφορά να φτάνει τους 6 (12-6), αλλά αυτή την φορά να μένει σταθερή  σε όλη τη διάρκεια του σετ, κερδίζοντας το με 25-17.

Το «κιτρινόμαυρο» τμήμα κέρδισε και πήρε… ανάσα στην βαθμολογίας μιας και προερχόταν από τρεις σερί ήττες αλλά και πέντε ματς τα οποία κρίθηκαν στα τάι μπρέικ, με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο έδαφος στην βαθμολογία.

Τα σετ: 25-13, 20-25, 28-26, 25-17

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Κουνάδη 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 23 (17/40 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 07% άριστες), Λαμπρινίδου 15 (10/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κοσμά 11 (7/17 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 28% άριστες), Τοντάι 9 (6/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (56% υπ. – 33% άριστες) / Σπανού 5 (5/6 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελλιά.

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 7 (7/19 επ.), Χρηστινίδου 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 5 (5/21 επ., 47% υπ. – 29% άριστες), Φαμπιάν 20 (18/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 11% άριστες), Ανδρονικίδου 13 (11/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφανίδου 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (40% υπ. – 17% άριστες) / Μπουρνή, Ξενιτιάδου, Καράτερζη.