Επιστροφή με ήττα

Με το αριστερό μπήκε στο 2016 η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Οι “μάγκες” δεν τα κατάφεραν στην Έδεσσα κόντρα τον τοπικό Αερωπό για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος και γνώρισαν την ήττα με σκορ 26-27 σε ένα ματς για γερά νεύρα μέχρι το φινάλε. Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Διαδοχικά λάθη όμως από την πλευρά της Ένωσης έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν μια μικρή διαφορά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρά την κακή εμφάνιση της ΑΕΚ και στο β’ ημίχρονο, ο Αερωπός δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα νίκης, αφού ακόμα και λίγο πριν το τέλος οι “κιτρινόμαυροι” κάλυψαν τη διαφορά των δύο γκολ που βρίσκονταν πίσω στο σκορ και ισοφάρισαν σε 26-26. Οι γηπεδούχοι όμως πέτυχαν το γκολ της νίκης και έφυγαν πανηγυρίζοντας από το γήπεδο.

Η ΑΕΚ έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από την 11η αγωνιστική και πλέον υποχώρησε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία, βλέποντας τις ελπίδες της για διάκριση να εξανεμίζονται.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 5-6, 9-10, 12-11, 14-11 (ημχ.), 15-13, 19-17, 22-19, 23-22, 26-25, 27-26

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 3, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 5, Αποστολίδης 2, Λιούμης, Πίτος 2, Κυριακού 5, Βαφείδης, Δούγιας 5, Πουρδάνης

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαϊδης 6, Αργυράκης 2, Εμμανουήλ, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 3, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 1,Μπαλάσκας Κολιούλης, Κουμαραδέλης 1

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 2/3 – 1/3