Τέλος καλό, όχι όλα καλά-Νίκησε (82-83) και τερμάτισε 3η η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα… ντέρμπι στη σειρά με το Περιστέρι, ωστόσο δεν την… πάτησε και πήρε τη νίκη με 83-82 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».
Η «Βασίλισσα» έκανε το 3-1 στις νίκες, στη σειρά των μικρών τελικών και κατέκτησε την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Η Ένωση πραγματοποίησε αρκετά λάθη στο παιχνίδι της, ενώ είχε να τα «βάλει» και με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους, ωστόσο κατάφερε να βρει απαντήσεις και στο τέλος να πάρει τη νίκη που ολοκληρώνει αυτή τη σεζόν.
Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γκέιμπ Γιορκ ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Βινς Χάντερ ακολούθησε με 18 πόντους κάνοντας για ακόμη μια φορά φέτος ένα εξαιρετικό ματς.

Η ΑΕΚ αντιμετώπιζε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για το τέταρτο ματς των μικρών τελικών για τα πλέι οφ της Betshop Basket League, εκεί όπου αναζητούσε τη νίκη με την οποία θα κατακτούσε την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από τη νίκη στο ΟΑΚΑ στην παράταση με 91-83, εκεί όπου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 στις νίκες.

Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε νέα προβλήματα τραυματισμών να αντιμετωπίσει στην αποψινή αναμέτρηση, παρατάσσοντας 12άδα στο κλειστό του Περιστερίου. Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που είχε τεθεί νοκ-άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν, μπήκε για δεύτερο ματς κανονικά στην 12άδα, ωστόσο εκτός έμεινε για ακόμη ένα ματς ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που έχει υποστεί ελαφριά θλάση στον τετρακέφαλο του αριστερού του ποδιού. Φυσικά, στην αποστολή δεν συμπεριλήφθηκαν για ακόμη μια φορά οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Μπάνκι παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Βασίλης Ξανθόπουλος, Γκέιμπ Γιορκ, Χάρης Γιαννόπουλος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 5 πόντων εκμεταλλευόμενη την ευστοχία των γηπεδούχων (0-5, 1′). Το «κιτρινόμαυρο» σύνολο κράτησε σταθερά το προβάδισμα, κάνοντας καλές επιθέσεις φτάνοντας μέχρι το +9 (6-15, 6′), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 λίγο αργότερα (13-17, 7′). Η περίοδος, ολοκληρώθηκε με ωραίο μπάσκετ και από τις δύο πλευρές, με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο +6 (18-24, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η «Βασίλισσα» προσπάθησε να μπει το ίδιο δυνατά όπως και στην έναρξη του αγώνα, φτάνοντας για άλλη μια φορά στο +9 (21-30, 13′). Όμως, ο διακόπτης… γύρισε με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα σερί 9-0 που έφερε στα ίσα το ματς στα μέσα της περιόδου (30-30, 15′). Η ΑΕΚ δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ αφού συνέχισε να έχει το προβάδισμα έστω και με ένα καλάθι διαφορά (34-36, 17′), στο ίδιο… μοτίβο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με την Ένωση να οδηγείται στα αποδυτήρια έχοντας ένα +3 στην… τσέπη της (38-41, 20′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκε πιο… μυαλωμένο και αποφασισμένο μπαίνοντας μπροστά με +2 (45-43, 31′), με την ΑΕΚ να βρίσκει απαντήσεις και να φέρνει στα ίσα το ματς (45-45). Έκτοτε ακολούθησαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (57-54, 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με το Περιστέρι να είναι μπροστά για έναν πόντο (60-59, 30′), με το τέταρτο δεκάλεπτο να επιφυλάσσει ένα… ντέρμπι.

Η ΑΕΚ με οδηγό τον Γιορκ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα με +4 (60-64, 32′), κρατώντας αυτό τη διαφορά και στη συνέχεια (66-70, 34′). Στη συνέχεια υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, εκεί όπου πότε η ΑΕΚ, πότε το Περιστέρι περνούσαν μπροστά αλλά αντίστοιχα η άλλη ομάδα έβρισκε απαντήσεις και έφερνε ξανά το ματς στα ίσα. Η Ένωση κατάφερε να ξεφύγει με 3 (79-82, 39′), ωστόσο ο εξαιρετικός Παναγιώτης Βασιλόπουλος έφερε ματς πάλι στα ίσα (82-82), με τον Βινς Χάντερ να σημειώνει τον τελευταίο πόντο από τη γραμμή των βολών κάνοντας το 1/2 (82-83) με τους γηπεδούχους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης, Καράμπελας 7 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 2, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Φλέμινγκς 12 (3/5 τρίποντα)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 18 (6/6 δίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 5 (1), Γιορκ 19 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης, Σάκοτα 10 (1/8 σουτ), Τσαλμπούρης 2, Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Θίοντορ 12 (2), Εμπάκουε 1

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου.