Σε τροχιά ανόδου τα κορίτσια της ΑΕΚ- Νίκησαν 3-0 σετ το Αιγάλεω

Επιστροφή στις νίκες για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε εύκολα του Αιγάλεω με 3-0 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 5η αγωνιστική της preleague. Η “Ένωση πήρε ένα ακόμη τρίποντο και άφησε πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ που την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Παρόλα αυτά οι “κιτρινόμαυρες” διατηρούν την επαφή τους με την πρώτη θέση και συνεχίζουν με σταθερά βήματα την πορεία τους προς την επίτευξη της ανόδου στα μεγάλα σαλόνια. Οι αθλήτριες της Ελένης Μεμετζή έχοντας και την στήριξη του κόσμου τους στη Νέα Φιλαδέλφεια πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πρόσθεσαν τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Πολύ σοβαρή εμφάνιση από τις “κιτρινόμαυρες” που δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να πιστέψει πως μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Στο πρώτο σετ ουσιαστικά το Αιγάλεω προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά ωστόσο ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των “κιτρινόμαυρων”. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα περίπου του πρώτου σετ και στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε…ταχύτητα κερδίζοντας με 25-20.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε πιο εύκολα ακόμα για την “Ένωση” που εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό μπλοκ της αλλά και την πίεση στο σερβίς πήρε τη νίκη με 25-15. Το τρίτο σετ ήταν απλά τυπική διαδικασία με το παιχνίδι να έχει κριθεί. Το Αιγάλεω έμοιαζε να έχει παραδοθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων που πήραν τη νίκη με 25-12 και 3-0 αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-12

ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 5 (0/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Τέζα 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 21 (13/29 επ., 8 άσσοι, 25% υπ.), Χρήστου 9 (5/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.) / Μπελιά (λ, 40% υπ.), Μπανίκα 1 (1/5 επ.), Ντόνα 1
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 2 (2 άσσοι), Κουλοπούλου Κ. 2 (1/10 επ., 1 άσσος, 40% υπ.), Κτιστάκη 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ), Μανώλικα 2 (2/8 επ.), Μελετιάδη 3 (3/14 επ.), Τζαλαλή 3 (3/15 επ.) / Κουλοπούλου Ελ. (λ, 60% υπ.), Αρμάου, Κοκμοτού 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Παπαδάκη (0/4 επ.).