"Πάτησε" κορυφή η ΑΕΚ που νίκησε 4-2 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Futsal, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 4-2 σετ στο κλειστό του Καματερού. Η “Ένωση” παίζοντας με ψυχή και πάθος κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να φτάσει τους “πράσινους” στην κορυφή της βαθμολογίας με 52 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 αλλά η ΑΕΚ με δύο γκολ του πρώτου σκόρερ Θανασάι, πήρε προβάδισμα με 2-1. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν νευρικό και από τις δύο πλευρές με την ΑΕΚ να “ψάχνει” το γκολ, χωρίς όμως να έχει καθαρό μυαλό. Τελικά ο Ηλιάδης ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό με ωραίο γκολ στο 40′ δίνοντας το προβάδισμα στην “Ένωση” μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Παρά την πίεση των αντιπάλων η ΑΕΚ, κράτησε το προβάδισμα της και τρία λεπτά πριν το τέλος ο Δελλαπόρτας σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Θανασάι, Δελλαπόρτας, Ασημακόπουλος, Ντάτης, Ηλιάδης, Σκουτέλης, Ζιάκας, Μάνος, Λιαρόπουλος, Μπελτσίδης

Παναθηναϊκός (Μπελτσίδης):  Μπαρδής, Ζάχος, Γκαϊφύλλιας, Γκρίτζαλης, Ντάρλας, Παπαευστρατίου, Παούρης, Χατζηφωτίου, Μπελτσίδης, Κάλκος, Νησωτάκης και Θεοδωρόπουλο