Η ΑΕΚάρα στους «8» του Κυπέλλου, επικράτησε με 3-1 του Αίαντα Ευόσμου

Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 3-1 του Αίαντα Ευόσμου. Οι «κιτρινόμαυρες», ενώ έχασαν το πρώτο σετ, κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα… το παιχνίδι και να το πάρουν, πετώντας έξω από την διοργάνωση τον Αίαντα.

Στο γήπεδο βρέθηκαν και πολλοί φίλοι της ομάδας που την βοήθησαν με την φωνή τους να πάρει την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στο πρώτο σετ, πηγαίνοντας πόντο πόντο μέχρι το 3-4. Μετά ο Αίας με ένα μεγάλο σερί ανέβασε το σκορ στο 9-3. Οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους για το 8-11, αλλά ο Αίας είχε γρήγορες αντιδράσεις και ξανά ανέβασε το σκορ. Κάπως έτσι κινήθηκε το σετ μέχρι το τέλος του, με τον Αίαντα να έχει μια διαφορά ασφαλείας από την ΑΕΚ και τελικά να παίρνει το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Αίας είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, ξεκινώντας με 2-0. Η ΑΕΚ κάλυψε το σκορ και το έφερε στα ίσα για το 2-2. Η «Ένωση» μετά από μια μικρή κυριαρχία των φιλοξενούμενων κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα σερί 6-1, πηγαίνοντας στο 9-8. Η αναμέτρηση πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 20-20, όμως μετά ο «Δικέφαλος» έκανε ένα μεγάλο σερί μέχρι το τελικό 25-21.

Στην αρχή του τρίτου σετ οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά, με την ΑΕΚ να παίρνει το πρώτο προβάδισμα με δύο πόντους στο 6-4. Ο Αίας κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η απάντηση της «Ενωσης» ήταν άμεση και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να την περάσουν. Μετά από μια μικρή προσπέραση του Αίαντα στο 13-14, η ΑΕΚ φρέναρε για λίγο και άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο +3 και το 16-19, αλλά με ένα σερί 3-0 ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε στο 19-19. Οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22, κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ η «Ενωση» ξεκίνησε δυναμικά, αλλά ο Αίας γύρισε το ματς προς το μέρος του με 7-4. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταδιακά ένα προβάδισμα ασφαλείας, με την ΑΕΚ να ξανά παίρνει τα ηνία του αγώνα και να περνάει μπροστά με 18-17. Ο «Δικέφαλος» πήρε το σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 και πέρασε αέρα… στους «8»

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ το παιχνίδι με τον ΓΑΣ Μεσσαρά (23/2, 16:00) για το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-22, 25-22