Επέστρεψε στις νίκες, πλησίασε τον τίτλο (VIDEO)

Μία ημέρα σαν σήμερα το 1993, η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής επικρατούσε εντός έδρας του Ηρακλή με 4-0 πραγματοποιώντας σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του 2ου συνεχόμενου και 10ου συνολικά πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Το ματς ήταν κομβικής σημασίας για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς προερχόντουσαν από την ήττα-σοκ της περασμένης αγωνιστικής στην Καλαμαριά και βρισκόντουσαν μόλις έναν βαθμό πάνω από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έκαμψε τους Θεσσαλονικείς «καθαρίζοντας» την υπόθεση «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε να προηγείται με 3-0. Ο Αλεξανδρής στο 18’ άνοιξε το σκορ με τον Δημητριάδη στο 36’ να διπλασιάζει τα τέρματα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών την είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Παύλος Παπαϊωάννου που στο 42’ έγραψε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Δημητριάδης στο 86’ και πάλι με πέναλτι.

Μετά το τέλος της 32ης… στροφής η ΑΕΚ είχε 72 βαθμούς με τους «πράσινους» να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής έχοντας 71.