Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες κόντρα σε Νυρεμβέργη και Χόφενχαϊμ, η Ντόρτμουντ δεν είχε περιθώριο για περαιτέρω βαθμολογικές απώλειες στο ματς με την Λεβερκούζεν, αφού σε διαφορετική περίπτωση η Μπάγερν θα μπορούσε ακόμη και να την φτάσει στην κορυφή. Οι Βεστφαλοί λοιπόν, έκαναν το καθήκον τους και επέστρεψαν στις νίκες, καθώς επικράτησαν με 3-2 και έτσι διατηρήθηκαν μόνοι πρώτοι, στο +3 από τους Βαυαρούς.

Το παιχνίδι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 30′ ο Ζαγκαντού με κοντινό πλασέ έπειτα από κόρνερ του Σάντσο. Οι «ασπιρίνες» ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Φόλαντ έξω από την περιοχή, έπειτα από συνδυασμό με τον Χάβερτζ. Εντούτοις, στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι προβάδισμα με υπέροχο σουτ στην κίνηση από τον Σάντσο.

Ουσιαστικά, το παιχνίδι «καθάρισε» στο 60ο λεπτό ο Μάριο Γκέτσε, με όμορφο πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η Λεβερκούζεν ξαναμπήκε στον αγώνα στο 75′ με το γκολ του Τα, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε την απόλυτη επιστροφή, με το 3-2 να παραμένει μέχρι τέλους.