Επέλαση της ΑΕΚ και στη Γερμανία, πανηγυρικά στους «8» του BCL!

Εικόνες από το Βόννη-ΑΕΚ

Στα προημιτελικά του BCL με πανηγυρικό τρόπο βρίσκεται η ΑΕΚ από απόψε.

Το «τρένο» του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν σταμάτησε ούτε στη Γερμανία, νίκησε τη Βόννη μέσα στο σπίτι της με 86-90 και προκρίθηκε στους «8» του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την τσεχική Νίμπουρκ με μειονέκτημα έδρας. Κλειδί για την επικράτηση της ΑΕΚ ο Νίκος Γκίκας, τεράστιο παιχνίδι από τον Σλότερ με ρεκόρ καριέρας στην Ενωση (17 πόντοι), τρομερός ξανά ο Λάνγκφορντ.

Ο Παπαθεοδώρου επανέφερε στη Γερμανία την πεντάδα που είχε καθιερώσει στα τελευταία παιχνίδια, δηλαδή με τον Γκραντ «πεντάρι», έπειτα από τις ανάσες που πήρε το Σάββατο κόντρα στον Ηρακλή. Η ΑΕΚ προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, να ελέγξει το ρυθμό και να χτυπήσει με τα επιθετικά όπλα της. Ωστόσο, εξ αρχής φάνηκε πως οι Γερμανοί θα της έβαζαν ξανά δύσκολα στην άμυνα της, που δοκιμάστηκε ξανά.

Η αμυντική συμπεριφορά των «κιτρινόμαυρων» ήταν κακή. Κακές επιστροφές, που έδιναν στη Βόννη τη δυνατότητα να βγάζει αιφνιδιασμούς σε πρώτο ή δεύτερο χρόνο, νωχελική άμυνα στο ένας εναντίον ενός. Η ΑΕΚ κρατιόταν στο ματς από κάποια μεγάλα σουτ των Λάνγκφορντ και Ρέι, αν και τα ποσοστά της στα δίποντα ήταν στο κάκιστο 28%. Συν τοις άλλοις, ήταν και απαράδεκτο το ποσοστό στις βολές με την ΑΕΚ να εκτελεί με μόλις 50%.

Αμυνα με τα…μάτια

Με την είσοδο του Τσάλμερς και την μπάλα να περνά μέσα στη ρακέτα για να εκμεταλλευθεί την υπεροπλία της, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στη 2η περίοδο. Ωστόσο, η άμυνα συνέχισε να είναι προβληματική. Η Βόννη έφτανε εύκολα στο καλάθι και μπορούσε να εκμεταλλεύεται την εκρηκτικότητα των παικτών της. Με την έξοδο του Λάνγκφορντ δε, η Ενωση έχασε και το σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Μοιραία, οι Γερμανοί έφτασαν και σε διαφορά έξι πόντων. Ο Παπαθεοδώρου ζητούσε από τους παίκτες του να μην παρασύρονται από το ρυθμό της Βόννης, αλλά η ΑΕΚ δεν είχε καθαρό μυαλό. Οι «κιτρινόμαυροι» έδιναν εύκολα το φάουλ και έστελναν τους γηπεδούχους στις βολές. Η Βόννη έκλεισε το ημίχρονο με επιμέρους σκορ 25-22 και έχοντας προβάδισμα με τέσσερις πόντους συνολικά (49-45) και την ΑΕΚ να τα σπάει πλέον από το τρίποντο (27%).

Το γύρισε ο Γκίκας

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπαθεοδώρου έδωσε έμφαση στη δύναμη που έπρεπε να βγάλει η ΑΕΚ στην άμυνα. Ετσι, ξεκίνησε στην πεντάδα με Ματσιούλις και Σλότερ. Ακόμα και έτσι πάντως, οι Γερμανοί έβρισκαν τα ρήγματα στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα και δημιούργησαν διαφορά που κυμαίνονταν μεταξύ 8-10 πόντων. Η ΑΕΚ έχανε τα ριμπάουντ, δεν σούταρε με καλά ποσοστά, φαινόταν πως χρειαζόταν κάτι διαφορετικό.

Αυτό το κάτι άλλο ανέλαβε να φέρει στο παιχνίδι της ΑΕΚ ο Γκίκας. Ο διεθνής πόιντ γκαρντ μπήκε, πίεσε πολύ στο κατέβασμα της μπάλας από τη Βόννη και η Ενωση άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Λάνγκφορντ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (64-60, 2:57 πριν το τέλος της 3ης περιόδου). Ασίστ του Γκίκα στον Σλότερ έφερε τη διαφορά στο καλάθι (64-62, 1:50), για να κλείσει η 3η περίοδος με τη Βόννη να προηγείται με 66-62.

Το τέλειωσαν Λάνγκφορντ, Ματσιούλις και Σλότερ!

Στην τελευταία περίοδο, ο Παπαθεοδώρου κράτησε στον πάγκο Λάνγκφορντ και Ρέι, ξεκινώντας με έμφαση στην άμυνα. Με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Γκίκα, η ΑΕΚ ισοφάρισε 70-70, 8:20 πριν το τέλος. Ο Γκίκας είχε πάρει…φωτιά και έκανε άνω κάτω τους Γερμανούς και ο Σλότερ με κερδισμένο ριμπάουντ, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (70-73, 6:50)! Ωστόσο, ο Γκίκας φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ και πέρασε στον πάγκο.

Με κλέψιμο και εξαιρετικό τελείωμα μετά από ποστάρισμα, ο Ματσιούλις έδωσε ξανά ανάσα στην ΑΕΚ (72-75, 5:00). Η ΑΕΚ έπαιζε πλέον με τρεις κοντούς (Τσάλμερς, Ζήση και Λάνγκφορντ), αλλά οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις από μακριά και ισοφάρισαν με τρίποντο του Σλόαν (77-77, 3:20). Ο Ματσιούλις πήρε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ, προσφέροντας παράλληλα και ασίστ στον Σλότερ που έδωσε εκ νέου προβάδισμα, κερδίζοντας και αντιαθλητικό φάουλ (77-81, 3:00).

Ο Τζόουνς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους κρατούσε τους Γερμανούς ζωντανούς, αλλά εκεί η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα. Ο Λάνγκφορντ έδωσε προβάδισμα ξανά, ο Σλότερ κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ και ο Γιάνκοβιτς τελείωσε τη φάση για να πάει η ΑΕΚ στο +5 (81-86). Η ΑΕΚ είχε πλέον την εμπειρία και τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, έπαιξε εξαιρετικές άμυνες και τελικά πανηγύρισε την πρόκριση, επικρατώντας με 86-90.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Βόννη (Β. Βόιγκτ): Μπράουνινγκ 12, Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σίμονς 8, Σούμποτιτς 6, Μπράουν 9, Φρέιζιερ 6, Τζόουνς 18, Σλόαν 14

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8, Ματσιούλις 3, Σλότερ 17, Γκραντ 3, Γιάνκοβιτς 13, Λάνγκφορντ 25, Ρέι 3, Ζήσης 6.