Επέλαση για την «ΑΕΚ της Καρδιάς» στη Νέα Πέραμο, όπου κατέκτησε την πρώτη θέση

Στιγμές από τη νίκη της ΑΕΚ επί του Μίλωνα (ΦΩΤΟ)

aek volley agkaliaΕίναι αλήθεια ότι η ΑΕΚ του η Χόρχε Ελγκέτα βγάζει μια συνέπεια και αυτό μπορούμε να το πούμε μετά και τη νίκη που σημείωσε επί του Παναθηναϊκού, με 3-2 σετ. Έτσι κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά, κάνοντας πειστικές εμφανίσεις.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά 17-16. Ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το τέλος κερδίζοντας 25-22.

Στο δεύτερο σετ έγιναν πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά ενώ προηγήθηκε με 24-22, τελικά έχασε με 28-30.

Με όπλο το μπλοκ και τις καλές επιθετικές επιλογές, οι κιτρινόμαυροι πήραν το τρίτο σετ με 25-21, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε με 13-25 για να πάει το ματς στο τάι μπρέικ.  Εκεί  η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-0, και εν τέλει κατέκτησε τη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 28-30, 25-21, 13-25, 15-11)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Κρνιτς, Πέτρογλου, Ραντούνοβιτς, Παγιάν, Ανδρεάδης, Μπουρκόφσκι / Παπαδημητρίου (λ), Γκούζντα (λ), Ιλιτς, Μαντέκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ, Πρωτοψάλτης, Πανταλέων, Χόι, Καμίνσκι / Πολυχρονιάδης (λ), Λουκάς, Αριστόπουλος, Αδαμόπουλος, Ψάρρης