Έπαιξε όσο έπρεπε για να κερδίσει

Εύκολη νίκη για την Βασίλισσα στην Λιθουανία απέναντι στην Λιετκαμπέλις που άντεξε μόνο ένα ημίχρονο, κυρίως λόγω της εικόνας της ΑΕΚ. Μόλις σοβαρεύτηκε η ομάδα του κόουτς Μπάνκι καθάρισε εύκολα το ματς που όμως έδειξε ότι υπάρχουν κάποια θέματα στην ομάδα που πρέπει να λυθούν πριν τα κρίσιμα ματς που έρχονται

Κακό ημίχρονο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με την -κατά τη γνώμη- μου πιο ορθολογική πεντάδα που έχει με Θίοντορ, Γκρίφιν και Σαντ-Ρος στην περιφέρεια με τον Ματσιούλις και τον Χάντερ στην ρακέτα. Θα περίμενε κανείς μετά την κακή εμφάνιση και ήττα στην Πυλαία, οι παίκτες να έβγαζαν αντίδραση και να έμπαιναν δυνατά στο ματς, όπως έχουν κάνει σε πολλά εκτός έδρας, αλλά δυστυχώς μετά από ένα καλό πεντάλεπτο επήλθε η κατηφόρα.

Η δεύτερη πεντάδα που πάτησε στο παρκέ, φάνηκε και πάλι εκτός τόπου και χρόνου αδυνατώντας να παίξει είτε άμυνα είτε επίθεση. Οι αλληλοκαλύψεις των παιχτών ήταν ανύπαρκτες, οι επιστροφές στην άμυνα πολύ αργές και φυσικά πάλι δεν γίνονταν φάουλ για να κοπούν οι επιθέσεις των Λιθουανών με την Ένωση να δέχεται 16 πόντους στο transition. Επιθετικά η ΑΕΚ είχε προλάβει να κάνει 8 λάθη σε 15 λεπτά αγώνα πράγμα που δείχνει την τραγική έλλειψη συγκέντρωσης που είχαν οι παίκτες της. Αφού η διαφορά έφτασε και στους 11 πόντους ο Μπάνκι αποφάσισε να επαναφέρει τους βασικούς που με μπροστάρη τον Ματσιούλις έκανε την αντεπίθεση της για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη.

Εμφανίστηκε η κανονική ΑΕΚ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ιταλός δοκίμασε για πρώτη φορά τον Τζέιμς στο 4 μαζί με τον Χάντερ και θωράκισε τη ρακέτα. Η ΑΕΚ εμφάνισε το γνωστό της καλό πρόσωπο με πίεση στην περιφέρεια, κλεψίματα και αιφνιδιασμούς που ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και μετά απλά κοντρόλαρε το ματς. Για να λέμε και την αλήθεια, οι Λιθουανοί είναι αρκετά αδύναμη ομάδα, παρόλο που κέρδισαν με 20 πόντους την Μπάμπεργκ, και ήταν καθαρά θέμα συγκέντρωσης της ΑΕΚ να παίξει το μπάσκετ της και να ξεφύγει στο σκορ.

Ο Βινς Χάντερ έκανε άλλη μια μαγική εμφάνιση, με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες και πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να μην βγει MVP της κανονικής διάρκειας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πολύ καλός και ο Ματσιούλις που άνοιξε το γήπεδο με τα σουτ του αλλά και το ποστ παιχνίδι του. Ο Θίοντορ ήταν σε μέτρια μέρα καθώς ήταν άστοχος αλλά μοίρασε 7 ασιστ, 2 από αυτές μετά από πικ εν ρολ με τον Χάντερ που πραγματικά μας έδειξε για τι ποιοτικό παίκτη μιλάμε. Ο Κουβανός παρόλο που ξεκίνησε άσχημα στην πορεία βρήκε ρυθμό και βοήθησε πολύ στην επίθεση μοιράζοντας 8 ασιστ αλλά και στην άμυνα εξουδετερώνοντας ουσιαστικά τον Γουίλσον.

Υπάρχουν θέματα που πρέπει να λυθούν

Πέρα από την νίκη, άπαντες στην ΑΕΚ πρέπει να δουν κάποια προβλήματα που παρουσιάζει η ομάδα και να τα λύσουν. Για άλλο ένα ματς οι δεύτερη πεντάδα αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν, χωρίς συγκέντρωση έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να ξεφύγουν στο σκορ. Είναι εμφανές ότι η ΑΕΚ περνάει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος και έχει κάνει κοιλιά στην απόδοση της κάτι λογικό αφού σχεδόν έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση μετά τη νίκη στο Ισραήλ και οι πολλοί τραυματισμοί στο 1ο εξάμηνο φόρτωσαν κάποιους παίχτες παραπάνω. Παράδειγμα τέτοιο είναι ο Λαρετζάκης που έχει αρκετά ματς που είναι μέτριος και αυτό φαίνεται κυρίως όταν πιέζει προσπάθειες ενώ δεν του βγαίνει.

Εκτός λοιπόν από την συνολική απόδοση που έχει πέσει πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι 2 νέοι παίκτες μπήκαν στην ομάδα και όσο έμπειροι και να είναι χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να αφομοιωθούν εντελώς από τον οργανισμό της ΑΕΚ , αφού και πολλά λεπτά παίζουν και ειδικά ο Θίοντορ είναι ο καθοδηγητής στο γήπεδο.

Για άλλο ένα παιχνίδι, η Ένωση έχασε τα ριμπάουντ (38-31) κάτι που στοίχισε και με τον ΠΑΟΚ και πιθανώς να στοιχίσει και σε πιο σημαντικά ματς που έρχονται. Πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση και να γίνονται box out από όλους τους παίχτες, εφόσον δεν υπάρχει ο πολύ ψηλός που θα τα καθαρίσει.

Πλέον η πρώτη θέση απέχει μια μόλις νίκη στο ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα, για να σφραγίσει η ΑΕΚ έναν πάρα πολύ καλό 1ο γύρο, που έβαλε από κάτω της ομάδες με μεγαλύτερο μπάτζετ και φαβορί για το Φάιναλ 4.