Τεράστια ανατροπή από μια μεγάλη ΑΕΚ

ouilbekinΣε ένα παιχνίδι με σούπερ θέαμα αλλά για γερά νεύρα η ΑΕΚ έκανε “Βασιλική” ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 65-72, δείχνοντας χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Με αρχηγό τον Μαλίκ Χέρστον η Βασίλισσα πάτησε γκάζι και πέρασε από τη Ρόδο φουλάροντας πλέον για την τετράδα. Εξαιρετικό ντεμπούτο για τον Σκότι Ουίλμπεκιν που κέρδισε τις εντυπώσεις στην πρώτη του εμφάνιση.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπορεί να άνοιξε το σκορ και να προηγήθηκε στην αρχή του δεκαλέπτου με 0-3 ωστόσο τα σημαντικά λάθη κυρίως στο αμυντικό παιχνίδι και η αστοχία της έφεραν τον Κολοσσό να προηγείται με 8-5. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχοντας τρομερή ευστοχία πήρε γρήγορα το προβάδισμα διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +6 με 19-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ανέβασε κι άλλο το ρυθμό εκτοξεύοντας μάλιστα τη διαφορά στο +14. Τότε στα χέρια του πήρε το παιχνίδι το νέο απόκτημα της Ένωσης, Σκότι Ουίλμπεκιν πετυχαίνοντας ένα σερί 5 πόντων και με τον Σαρικόπουλο να μπαίνει στη θέση του Μενσά Μπονσού η ΑΕΚ βρήκε λύση στο επιθετικό της πρόβλημα μειώνοντας στους 6 πόντους τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το.. δεξί διευρύνοντας κι άλλο την υπέρ τους διαφορά. Η ΑΕΚ με τον Ουίλμπεκιν να αποτελεί το βασικό της πρωταγωνιστή σε συνδυασμό με τον Χέρστον  μείωσε αλλά τα αμυντικά της λάθη της στέρησαν την ευκαιρία να πλησιάσει τον Κολοσσό με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +10, με 50-40.

Από εκεί και πέρα το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ένωση που πέτυχε ένα σερί 8 πόντων με πρωταγωνιστή τον Μαλίκ Χέρστον. Το παιχνίδι τότε πήρε φωτιά οι γηπεδούχοι με τρίποντο έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +5 ωστόσο η απάντηση της Βασίλισσας με τρίποντο του Χέρστον ήταν καθοριστική. Η Ένωση πήρε στα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης προηγήθηκε με 63-66 και τελικά πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή με 65-72.

Η ΑΕΚ πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της αλλά και τέταρτη εκτός έδρας για το πρωτάθλημα της Basket League, νίκη που την κρατάει σε τροχιά τετράδας ενώ παράλληλα της δίνει ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει του πολύ σημαντικού αγώνα που ακολουθεί κόντρα στον Άρη την επόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ.