Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr οι 11 της "Βασίλισσας"

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι, δίνοντας τα… πάντα για 50 λεπτά στο κλειστό του ΟΑΚΑ, δίχως όμως να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η ήττα ναι μεν φέρει κατήφεια και απογοήτευση, όμως η εμφάνιση των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς «γεννά» προσδοκίες για κάτι καλό στο άμεσο μέλλον, ιδίως από τη στιγμή που τα play off πλησιάζουν, μιας και μένουν μόλις 4 αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την κριτική των παικτών της ΑΕΚ μέσα από τα μάτια του enwsi.gr:

Νώντας Παπαντωνίου: Ξεκίνησε το παιχνίδι στην βασική πεντάδα και για τον ρόλο που του ανέθεσε ο Γιούρι Ζντοβτς τα πήγε πολύ καλά. Πίεσε τον Σπανούλη και έδωσε πολλές λύσεις στην άμυνα. Επιθετικά δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, ενώ θα μπορούσε να είχε βάλει τη βολή που θα έδινε τη νίκη στην Ένωση.

Ντούσαν Σάκοτα: Δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση και αυτό τον επηρέασε. Ο αρχηγός της Βασίλισσας δεν έδωσε λύσεις και η παρουσία του κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Τον χρειαζόταν η Βασίλισσα σε ένα παιχνίδι τέτοιας σημασίας.

Μαλίκ Χέρστον: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αμερικανό που κόντρα σε παίκτες όπως ο Κώστας Παπανικολάου έδειξε την ποιότητά του. Πολύ καλός και ορεξάτος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βοήθησε τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι. Το μόνο που μένει είναι να μην έχει τίποτα σημαντικό, μετά το χτύπημα που δέχτηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Μίλαν Μιλόσεβιτς: «Φορτώθηκε» γρήγορα με φάουλ ο Βόσνιος και η παρουσία του πέρασε στα… ψηλά. Δεν κατάφερε να βοηθήσει την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι στο οποίο θα μπορούσε να δώσει πολλές λύσεις, από τη στιγμή που οι ψηλοί του Ολυμπιακού μέτρησαν νωρίς φάουλ.

Τορίν Γκριν: Ένα σουτ έβαλε μόνο, το τρίποντο που έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 91-90, στην δεύτερη παράταση. Κατά τ’ άλλα μία εμφάνιση που σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζεται άχρωμη και… άοσμη.

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης: Συγκλονιστικός για μία ακόμα φορά. Ο «Λου» έδωσε τις μάχες του κοντά στο καλάθι, έβαλε 22 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και έδειξε για μία ακόμα φορά την ποιότητά του. Κεφάλαιο για την ΑΕΚ ο Μαυροκεφαλίδης, αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά. Έκανε ό,τι μπορούσε για να φέρει τη νίκη στην Ένωση.

Μαρκ Κάρτερ: Σε κακή βραδιά ο Αμερικανός. Δεν πήρε προσπάθειες, δεν τόλμησε να αναλάβει ευθύνες και αυτό… κόστισε. Τον θέλει τον καλό Κάρτερ η ΑΕΚ, όμως στο ντέρμπι ο Ζντοβτς δεν τον είχε στη διάθεσή του.

Τζέι Κόβαν Μπράουν: Μεγάλη εμφάνιση από τον Αμερικανό. Έκανε τα… πάντα επιθετικά, βάζοντας τη μπάλα στο καλάθι με όποιον τρόπο ήθελε. Ο τραυματισμός του… βραχυκύκλωσε την ΑΕΚ, που δεν είχε το καθαρό μυαλό, αλλά και τον παίκτη να απειλήσει από μακριά. Απέδειξε, όμως το γιατί είναι από τους πιο σημαντικούς παίκτες του συνόλου.

Ζήσης Σαρικόπουλος: Δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο στο ντέρμπι, δεν μπορεί να κριθεί.

Δημήτρης Κατσίβελης: Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Έλληνα γκαρντ, στην επιστροφή του στη δράση, κατάφερε να προσφέρει πολλά σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο η απόδοσή του έπεσε κάπως, καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού «διάβασε» το παιχνίδι του, ωστόσο κατάφερε να… φθείρει τους αντίπαλους γκαρντ.

Γιάννης Καλαμπόκης: Δεν αγωνίστηκε πολύ, μόλις 4’30” λεπτά στην αναμέτρηση, ωστόσο έδειξε την ποιότητά του, μοιράζοντας 2 ασίστ. Η καλή εμφάνιση των Παπαντωνίου, Κατσίβελη, Μπράουν τον κράτησε στον πάγκο, ωστόσο είναι δεδομένο πως είναι από τους παίκτες που ο Ζντοβτς έχει ανάγκη.

Δημήτρης Μαροειδής: Έδωσε τις… μάχες του και κάποιες εξ αυτών τις κέρδισε. Σε γενικές γραμμές καλή εμφάνιση, μπορούσε να προσφέρει το κάτι παραπάνω στην Ένωση, όπως είχε κάνει και σε άλλα παιχνίδια κατά το -πρόσφατο- παρελθόν,