Ο «Μίλο» έδειξε ποιότητα

Η ΑΕΚ έφτασε σε άνετη και άκρως επιβλητική νίκη, κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (92-57), επιστρέφοντας με τον πιο πειστικό τρόπο στις νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League, σε ένα παιχνίδι όπου όλα πήγαν… πρίμα για τον Γιούρι Ζντοβτς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η Βασίλισσα ήταν κυρίαρχος του παρκέ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, φτάνοντας σε άνετη νίκη, την οποία είχε πραγματικά ανάγκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Παράλληλα, είχε ανάγκη και μια καλή εμφάνιση, ώστε να δείξει προς τα έξω πως κάτι… μεγάλο γίνεται εντός ΟΑΚΑ όλο αυτό το διάστημα. Τόσο ως ομάδα, όσο και οι παίκτες, ως μονάδες, ήθελαν μια καλή εμφάνιση.

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς δεν αποτελεί εξαίρεση, αλλά επιβεβαίωση του κανόνα. Ο Βόσνιος φόργουορντ σε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του ήταν… λίρα 100 για την Ένωση, δίνοντας σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ με τις μάχες του κάτω από τα δύο καλάθια εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημά του και προκάλεσε σημαντική… φθορά στους αντίπαλους ψηλούς.

Πάνω απ’ όλα, όμως και πιο σημαντικό όλων είναι πως φανέρωσε την ποιότητα που διαθέτει ως παίκτης, καθώς επικράτησε κατά κράτος των αντιπάλων του και έκανε τον Ζντοβτς να… τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.