Ντόρτμουντ-Μπάγερν 0-1: Ξεφεύγει και είναι αγκαλιά με την σαλατιέρα!

Ο Κίμιχ έβαλε την σφραγίδα του στην νίκη της Μπάγερν Μονάχου μέσα στην έδρα της Ντόρτμουντ (0-1) που την φέρνει στο +7 και αγκαλιά με την 8η σερί σαλατιέρα.

Είναι τέτοια η αίσθηση υπεροχής της Μπάγερν Μονάχου που τραβάει τα σφυρίγματα σαν μαγνήτης. Ο Ζερόμ Μπόατενγκ λειτούργησε ως τερματοφύλακας σε σουτ του Χάαλαντ στην επανάληψη, όμως ο Τομπίας Στίλερ δεν έδειξε ποτέ την λευκή βούλα και η Ντόρτμουντ έμεινε με το παράπονο.

Η Μπορούσια σπατάλησε ένα ημίχρονο πνιγμένη σε αυτή την αίσθηση κατωτερότητας που έχει αναπτύξει απέναντι στους Βαυαρούς. Με εξαίρεση μία φάση στο πρώτο λεπτό με μακρινό πλασέ του Χάαλαντ μετά από άσχημη έξοδο του Νόιερ (έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μπόατενγκ) δεν υπήρχε στο γήπεδο, ο ρόλος της ήταν παθητικός, πίσω από την μπάλα.

Η είσοδος των Εμρέ Τσαν και Σάντσο στην επανάληψη άλλαξε τα μέτρα, την κατοχή, την ενέργεια, όμως η Ντόρτμουντ περιοχή δεν πάτησε ποτέ με αξιώσεις.

Ο Νόιερ ήταν εκεί όπου χρειάστηκε, η Μπάγερν άντεξε στην πίεση και με την 17η νίκη στα τελευταία 18 επίσημα παιχνίδι της υπενθύμισε ότι δεν έχει αντίπαλο εντός Γερμανίας, αφού ακόμα κι όταν ζορίζεται μπορεί να βρει τα σφυρίγματα που κάνουν την διαφορά.