Ηττα με κάτω τα χέρια για την ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό

Αγνώριστη… εμφανίστηκε η ΑΕΚ στον πρώτο τελικό της Handball Premier, γνωρίζοντας την ήττα με… κάτω τα χέρια από τον Ολυμπιακό/Ομιλο Ξυνή (23-15) στου Ρέντη. Οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 στη σειρά, με την Ενωση να καλείται να αλλάξει δραματικά την εικόνα της αν θέλει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού, καθώς δέχτηκε γρήγορα δύο αναπάντητα γκολ, από τον Ολυμπιακό. Έπειτα ανέβασε στροφές και με 3 σερί τέρματα, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-2. Οι «κιτρινόμαυροι» στη συνέχεια έχοντας πολύ κακή αμυντική λειτουργία, επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να κάνουν την αντεπίθεση τους, παίρνοντας προβάδισμα πέντε τερμάτων για το 9-4. Δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό ως και το τέλος του πρώτου μέρους με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με νταμπλ-σκορ (12-6).

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ ναι μεν να σκοράρει περισσότερο, αλλά και ταυτόχρονα να μη μπορεί να πλησιάσει πολύ τον Ολυμπιακό (15-9). Η ικανότητα των «ερυθρόλευκων» στο σκοράρισμα, σε συνδυασμό με την χαλαρή άμυνα των παικτών του «Δικεφάλου» έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (20-12). Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ είναι να μειώσει 20-15, με τρία σερί τέρματα. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 23-15.

Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τρίτη (21/5, 19:00), με την ΑΕΚ να πρέπει πάση θυσία να ισοφαρίσει τη σειρά πριν ξαναπάει στου Ρέντη την επόμενη Παρασκευή (24/5).

Ημίχρονο: 12-6 , Τελικό: 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-3, 5-3, 8-4, 10-6, 12-6 (ημιχρ.), 14-7, 16-10, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15.