Επέστρεψε με 35άρα

Με σούπερ τον Καλαμπόκη που πέτυχε 17 πόντους και τους Σάκοτα, Μιλόσεβιτς να ακολουθούν με 15, η ΑΕΚ νίκησε 92-57 τον Κολοσσό Ρόδου στην πιο άνετη νίκη της σεζόν με τη μεγαλύτερη διαφορά.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να θέσει τους όρους της στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς μπήκαν με ενθουσιασμό και κατάφεραν, μέσα από τα τρίποντα, να «χτίσουν» προβάδισμα (19-9, 4′). Ο Χρήστος Σαλούστρος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, χάρη στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, για το 28-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε. Ο Μαρκ Κάρτερ, αλλά και ο Γιάννης Καλαμπόκης, ανέλαβαν δράση και αυτό είχε σαν συνέπεια η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +19 (42-23, 15′). Ο Κολοσσός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρηδες τους Ρέλεφορντ και Λαρεντζάκη, όμως το διψήφιο προβάδισμα της Ένωσης έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους για το 45-28.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε από πλευράς ΑΕΚ. Τουναντίον μάλιστα, καθώς Μιλοσεβιτς και Καλαμπόκης συνέχισαν να οδηγούν εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 22 πόντους με τον Κολοσσό Ρόδου να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχε θέσει η Ένωση στο παιχνίδι της. Έτσι, μοιραία το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ένωση στο +22 (61-39). Το τέταρτο δεκάλεπτο, αν και τυπική διαδικασία, ήταν ένα κρεσέντο από πλευράς Ντούσαν Σάκοτα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ όσα σουτ δεν έβαλε για 30 λεπτά τα έβαλε… μαζεμένα και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 32 πόντους (76-44, 35′). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει σε άνετη νίκη με 92-57.