«Εμφραγμα» στις καθυστερήσεις για τον Παναθηναϊκό, 2-2 με την Ξάνθη

Ποδαρικό στο πρωτάθλημα για το 2019 με ισοπαλία (2-2) έκανε ο Παναθηναϊκός στο αποψινό θρίλερ απέναντι στον κακό του δαίμονα, την Ξάνθη, την οποία έχει να νικήσει ως γηπεδούχος από το 2015, με τους «πράσινους» να επιδεικνύουν τάσεις αυτοχειρίας και να χάνουν ένα τρίποντο που άξιζαν.

Η απειρία του Μαυρομάτη που κράτησε τον Κάστρο μέσα στην περιοχή στην τελευταία φάση του ματς, αλλά και αυτή του Χατζηγιοβάνη που δεν έδιωξε τη μπάλα λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, έφεραν την απροσδόκητη ισοφάριση στους Ακρίτες στο 97’ του ματς!

Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην ανατροπή χάρη σε γκολ των Μπουζούκη (49’) και Κολοβέτσιου (68’), με τον τελευταίο να σκοράρει μάλιστα την ημέρα της επικύρωσης της συμφωνίας του για νέο συμβόλαιο έως το 2022.

Πλην όμως η υπόδειξη του Ευαγγέλου για πέναλτι στο 94’ σε κράτημα του Μαυρομμάτη πάνω στον Κάστρο και η εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα στο 97’, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο η Ξάνθη κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, βασιζόμενοι στην πολύ καλή ανασταλτική της λειτουργία ειδικά στον άξονα της μεσαίας γραμμής, που περιόρισε αισθητά την παραγωγή υποσχόμενων ευκαιριών στο «τριφύλλι».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος, ισοφάρισε με τον Μπουζούκη το γκολ του Καντά (19’), προηγήθηκε με τον Κολοβέτσιο, είχε δοκάρι με τον Κάτσε και τουλάχιστον τρεις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς αλλά τις σπατάλησε και στην τελευταία φάση του αγώνα δέχτηκε την ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι.