Άθλος της Κροατίας, για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Κροατία προκρίθηκε σε τελικό Μουντιάλ, μετά τη δραματική πρόκρισή της επί της Αγγλίας στην παράταση (2-1). Το συγκρότημα του Ντάλιτς θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Μόσχας τη Γαλλία.

Η Αγγλία προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον συνηθισμένο τρόπο, από στημένη φάση. Αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριπιερ στο 5ο λεπτό, με τον παίκτη της Παρί να το εκτελεί ιδανικά, στέλοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σούμπασιτς. Τα Λιοντάρια είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Κέιν, όμως ο τερματοφύλακας της Μονακό απέκρουσε το σουτ του επιθετικού της Τότεναμ, ο Άγγλος πήρε το ριμπάουντ και ξανασούταρε από πλάγια, με την μπάλα να καταλήγει μετά από… μπιλιάρδο στο δοκάρι του Σούμπασιτς.

Στο β’ μέρος οι Κροάτες ανέβασαν την απόδοση τους και τελικά βρήκαν το γκολ που άξιζαν βάσει απόδοσης, με τον Πέρισιτς στο 68ο λεπτό να κάνει την προβολή, έπειτα από σέντρα του Βρσάλκο και να νικάει τον Πίκφορντ για το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Χρβάτσκα είχε και δοκάρι, ξανά με τον Πέρισιτς. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, ο τρίτος κατά σειρά για το συγκρότημα του Ντάλιτς, ισοφαρίζοντας τα ρεκόρ των Βελγίου (1986), Αγγλίας (1990) και Αργεντινής (2014).

Στον έξτρα χρόνο, η Κροατία πήρε την ιστορική πρόκριση για τον τελικό της Μόσχας, χάρη σε γκολ του Μάντζουκιτς στο 109′! Έτσι, 20 χρόνια μετά την τεράστια πορεία της Χρβάτσκα στα γήπεδα της Γαλλίας, όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, η αρμάδα του Ντάλιτς προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ, όπου θα κοντραριστεί με τη Γαλλία την Κυριακή (15/7, 18:00).