Απίθανο κι όμως ελληνικό: Χωρίς ριπλέι οι επίμαχες φάσεις!

Μετά τα πλάνα από το… διάστημα την πρώτη αγωνιστική στην περίφημη φάση του Μπαράλες, πήγαμε στο άλλο άκρο. Καθόλου ριπλέι στις επίμαχες φάσεις!

Αυτή τη φορά δεν υπήρξαν περιστατικά, όπως αυτό της πρεμιέρας, όπου ο Κουμπαράκης είδε να του δίνονται πλάνα από την… στρατόσφαιρα στο καθαρό πέναλτι που έγινε στον Μπαράλες στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά κάτι άλλο που αποτελεί ίσως παγκόσμια πρωτοτυπία. Πήγαμε στο άλλο άκρο και δεν βλέπαμε καθόλου ριπλέι από την Nova!

Στο πρώτο γκολ του ΟΦΗ, το οποίο για να μετρήσει, χρειάστηκε να δοθεί η έγκριση από το VAR Room. Το παιχνίδι διακόπτεται για να πάρει εντολή ο Τζήλος για την εγκυρότητα ή μη του τέρματος και το μόνο που βλέπουν οι συνδρομητές είναι μία εικόνα του ακίνητου διαιτητή να περιμένει στο ακουστικό του και ένα μακρινό πλάνο του Var Room.

Για ποιό λόγο οι συνδρομητές να μην έχουν άμεσα το ριπλέι της φάσης, ώστε να βγάλουν και οι ίδιοι τα συμπεράσματα τους;

Υπάρχει μεγαλύτερη πρωτοτυπία σε παγκόσμιο επίπεδο από το να μην παρέχεται η δυνατότητα στους τηλεθεατές να έχουν άμεση πρόσβαση σε ένα ριπλέι μιας επίμαχης φάσης, αλλά να βλέπουν παγωμένα πλάνα ενός διαιτητή που κρατάει το ακουστικό του δίχως το παραμικρό ενδιαφέρον;

Ακριβώς το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο γκολ του ΟΦΗ, το οποίο μέτρησε κανονικά, ξανά μετά από εξέταση της φάσης από το VAR Room. Για πάνω από δύο λεπτά, οι τηλεθεατές έβλεπαν αδιάφορα πλάνα δίχως την παραμικρή δράση, ενώ θα μπορούσαν να δουν ένα ακόμα ριπλέι της φάσης, πιθανότατα με μία διαφωτιστική γραμμή εφόσον μιλάμε για φάση που ελέγχεται για οφσάιντ.

Σε άλλες επίμαχες φάσεις, όπως το γκολ του Γιαννούλη στο πρώτο ημίχρονο που ακυρώθηκε, το πέναλτι του Παναθηναϊκού ή την απευθείας κόκκινη του Κουρμπέλη δόθηκαν κάποια πλάνα μετά από αρκετά δευτερόλεπτα, σε άλλες όμως, όχι;

Τα ριπλέι τα βλέπαμε αφού είχε παρθεί η τελική απόφαση. Για ποιο λόγο; Υπήρχε κάποια εντολή; Κι αν ναι, από ποιον;

Το ερώτημα όμως παραμένει. Για ποιο λόγο εμείς -οι τηλεθεατές- δεν βλέπαμε ριπλέι όλων των επίμαχων φάσεων, πριν παρθεί η τελική διαιτητική απόφαση; Ποιος ο λόγος να μην παρέχεται αυτό το δικαίωμα σε όσους παρακολουθούν τηλεοπτικά το ματς; Είναι πλήρης η τηλεοπτική κάλυψη ενός αγώνα δίχως να δίνονται άμεσα τα ριπλέι των σημαντικών φάσεων;

Ενώ αυτή τη φορά η παρέμβαση του VAR υπήρξε καθοριστική στην εξέλιξη του παιχνιδιού και βοήθησε τον διαιτητή, έμεινε η τηλεοπτική μετάδοση χωρίς ριπλέι σχεδόν σε όλες της σημαντικές φάσεις για 2-3 λεπτά!

Κάθε αγωνιστική και μία (τηλεοπτική) πρωτοτυπία.