Εντυπωσιακοί οι Νέοι της ΑΕΚ που νίκησαν τον Ολυμπιακό!

Εξαιρετική ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΕΣΧΑ για τους Νέους της ΑΕΚ, οι οποίοι επικράτησαν του Ολυμπιακού με 29-27.

Το συγκρότημα του Αλέξη Αλβανού, ήταν πολύ ανώτεροι και αντάμειψαν το ενθουσιώδες κοινό που έδωσε δυναμικό «παρών» στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και όλοι μαζί έφτασαν στην μεγάλη αυτή νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά (2-2, 4-5, 7-7). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 20′ (7-9), ενώ με σκληρές άμυνες διατήρησαν το +2 έως το 25′ (12-14). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού πίεσαν και με γκολ των Κοτσιώνη και Βασιλείου ισοφάρισαν σε 15-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν… φουριόζοι δείχνοντας ποιος είναι το… αφεντικό, αφού με ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 19-15 (35′). Η ομάδα του Πειραιά δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα, χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία του «Δικεφάλου», με την ΑΕΚ να φτάνει και στο +5, με 23-18, καθώς ο Κοτσιώνης έκανε… ό,τι ήθελε. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν να μειώσουν στα δύο τέρματα, με το τελικό σκορ να είναι το 29-27.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα Νέων, το διήμερο 23-24/11 όταν και θα οριστεί η εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΑΣΕ Δούκα.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 29-27

Τα πεντάλεπτα: 02-02, 04-05, 07-09, 10-12, 12-14, 15-15 (ημ.), 19-15, 21-17, 23-18, 25-21, 28-25, 29-27.

ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Βυθούλκας, Λαζάρου, Δικαιούλιας 5, Janca 4, Ασλής, Σοφιανός 1, Βασιλόπουλος, Στάθης 1, Κοτσιώνης 10, Σφαέλος, Βασιλείου 4, Ζαφειράκης 1, Κοβάνης 2, Καρράς, Βεζύρης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Κουκούλας, Μαραμαθάς 1, Terlecki, Νάκος, Καραμασιώτης 1, Μαρινάκης, Λιάπης, Ασβεστάς, Σιδηρόπουλος, Καραμπουρνιώτης, Δεληχρήστος 8, Μάινας 4, Τσανινός 5, Λόλας 8, Γκένας.