Εντός έδρας ήττα για Μπάμπεργκ πριν αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, πρόβλημα με Ζήση

Με τον επαναληπτικό κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τα προημιτελικά του Basketball Champions League να είναι προ των… πυλών, η Μπάμπεργκ ηττήθηκε στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Φεντερίκο Περέγκο υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου στην 26η αγωνιστική της κατηγορίας γνωρίζοντας την ήττα με 69-66.

Οι Βαυαροί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας ένα προβάδισμα +11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά αυτή με την ομάδα της πρωτεύουσας να φέρνει στα ίσα το ματς και εν τέλει να παίρνει τη νίκη.

Εξαιρετικός από την πλευρά των ηττημένων  ήταν ο «διπλός» Κλιφ Αλεξάντερ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ακολούθησε ο Ρίκι Χίκμαν με 12 πόντους. Παράλληλα, ο Νίκος Ζήσης είχε 2 πόντους (1/2δ., 0/1τρ.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 16 αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο να τονίσουμε πως αποχώρησε κατά τη διάρκεια λόγω γρίπης καθώς ένιωσε αδιαθεσία. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως μία γρίπη δύσκολα θα τον κρατήσει… εκτός από τη ρεβάνς με τη «Βασίλισσα».

Για την ιστορία, ο Λάντρι Νόκο ξεχώρισε για τους νικητές με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πλέον, η Μπάμπεργκ βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-6 καθώς έχει 2 αγώνες λιγότερους.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 33-33, 50-50, 66-69.