«Έλιωσε» την Έβερτον με 3-0 η Γουλβς (ΦΩΤΟ)

Η Γουλβς επικράτησε με 3-0 της Έβερτον στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Γουλβς που επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 της Έβερτον στο Μολινό. Από την αρχή του αγώνα η Γουλβς πήρε το ρόλο του αφεντικού και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα της Έβερτον. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι «Λύκοι» εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στον αγώνα. Ο Ντανιέλ Ποντένσε, που ξεκίνησε βασικός έπειτα από 5 μήνες, κέρδισε πέναλτι με τον Χιμένες να ευστοχεί για το 1-0.

Οι «Λύκοι» κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο, ο Νεντόνκερ με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε την υπόθεση νίκης για την ομάδα του. Το τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 74’, όταν ο Νέβες με υπέροχη μπαλιά έβγαλε για τον Ζότα, αυτός κοντρόλαρε με το στήθος και στη συνέχεια με το αριστερό «εκτέλεσε» τον Πίκφορντ, για το 3-0.

Με το νικηφόρο αυτό αποτέλεσμα η Γουλβς παραμένει στην έκτη θέση με 55 βαθμούς και συνεχίζει να παλεύει για την έξοδο στην Ευρώπη. Μάλιστα οι «Λύκοι» κυνηγάνε και τη διάκριση στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου ευελπιστούν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Ολυμπιακού για να συνεχίσουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.