ΑΕΚ: Εκανε τα εύκολα, δύσκολα (VIDEO)

Το μπλακ - αουτ της ΑΕΚ στο τελευταίο δίλεπτο

Αν και όλα έδειχναν πως θα κατακτούσε μία εύκολη νίκη και θα μετέτρεπε τη ρεβάνς σε ματς τυπικής διαδικασίας, εν τούτοις η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα, δύσκολα. Μία ημέρα σαν σήμερα, πριν από 20 χρόνια ακριβώς, η Ένωση αντιμετώπιζε εκτός έδρας την ουγγρική Βάσας για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος στο ματς και προηγήθηκε με 2-0 χάρις στο αυτογκόλ του Μπέντο (48’) και το πλασέ του Νικολαΐδη (50’). Από εκείνο το σημείο και μετά οι «κιτρινόμαυροι» χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανέβουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης με μία ανέλπιστη ισοπαλία.

Αρχικά μείωσαν στο 89’ όταν η προσπάθεια των Ούγγρων κατέληξε στα δίχτυα, μετά από παρέμβαση του Δέλλα, για να ισοφαρίσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κόμοντι.