Εικόνα από το μέλλον το 3ο δεκάλεπτο

Μεγάλη σε έκταση νίκη για την «Βασίλισσα» απέναντι στην Ντιζόν με πολύ ωραίο μπάσκετ στο 2ο ημίχρονο και πλουραλισμό στην επίθεση για άλλο ένα ματς. Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν εντελώς διαφορετική στα δύο ημίχρονα του αγώνα, δείχνοντας ότι όσο περισσότερο παίζουν με την ομάδα ο Θίοντορ και ο Ξανθόπουλος (ο Μπάνκι τον θεωρεί καινούργια μεταγραφή) τόσο βελτιωμένη θα παρουσιάζεται.

Κακοποίηση του μπάσκετ στο 1ο ημίχρονο

Για 3ο σερί ματς, ο Ιταλός κόουτς ξεκίνησε τον Μασιούλις στο 3, βάζοντας τον Σάκοτα στο 4, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να «πέσει» μια θέση ο Σαντ-Ρος και να ξεκινήσει στο 2. Αυτό το σχήμα είναι αρκετά βαρύ και έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα που φάνηκε και σε αυτόν τον αγώνα. Θέλοντας να χωρέσει τον Κουβανό στην αρχική πεντάδα για να είναι ο αμυντικός εξολοθρευτής πάνω στον δαιμόνιο Χόλστον και να μην επιβαρύνει τον ανέτοιμο ακόμα Θίοντορ με το μαρκάρισμα του, αφαιρεί έναν δημιουργό ακόμα από την πεντάδα.

Έτσι με τον Λαρετζάκη και τον Γκρίφιν στον πάγκο, ο μόνος με δημιουργικές ικανότητες έμεινε ο Θίοντορ στην περιφέρεια που ακόμα και αυτός όμως δεν έχει προσαρμοστεί στο παιχνίδι της ομάδας. Αν προσθέσουμε σε αυτό, μια ανεξήγητη νευρικότητα που είχαν οι παίχτες της ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο (9 λάθη), την τρομερή αστοχία σε βολές και τρίποντα και οι πολύ κακές επιλογές στην επίθεση που η μπάλα έμενε στα χέρια τους, η Ένωση μάλλον ευχαριστημένη πρέπει να είναι με τους 36 πόντους που πέτυχε στο ημίχρονο.

Παρόλη την πολύ κακή επιθετική συγκομιδή της και το κακό μπάσκετ που έπαιξε, η σταθερά φέτος της ΑΕΚ που είναι η άμυνα, κράτησε αρκετά χαμηλά τους Γάλλους και σου έδινε την εντύπωση ότι με ένα καλό επιθετικό πεντάλεπτο η πλάστιγγα θα έγερνε υπέρ της.

Πυραυλοκίνητη στο 2ο ημίχρονο

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο κόουτς Μπάνκι διόρθωσε το πρόβλημα της δημιουργίας, ξεκινώντας δίπλα στον Θίοντορ τον Λαρετζάκη, μεταθέτοντας παράλληλα τον Μασιούλις στο 4 και αμέσως εμφανίστηκε μια άλλη ΑΕΚ στο παρκέ. Πλέον με 2 παίχτες που μπορούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, να τρέξουν πικ εν ρολ και να απειλήσουν, η ΑΕΚ έγινε πολύ γρήγορη στην επίθεση, τα drive και οι πάσες έξω δημιουργούσαν προϋποθέσεις για καλά ελεύθερα σουτ, τα οποία νομοτελειακά άρχισαν να μπαίνουν.

Μεγάλη συνεισφορά σε αυτή τη μετάλλαξη είχε ο Λάρυ, που έπαιξε αριστοτεχνικά το πικ εν ρολ με τον Χάντερ, πέρναγε ανάμεσα από τους αμυντικούς (split the screen) και ήταν μια συνεχής απειλή για την άμυνα των Γάλλων. Ο Βινς Χάντερ πλέον είχε ξανά σωστή τροφοδότηση, έπαιρνε τις μπάλες ακριβώς εκεί που είναι αποτελεσματικός και κατάφερε να πετύχει 15 πόντους μέσα στο 3ο δεκάλεπτο. Ταυτόχρονα η Ένωση στην άμυνα παρέμενε σφιχτή και με την πίεση των περιφερειακών έκλεψε πολλές μπάλες στην πρώτη γραμμή άμυνας που οδήγησαν σε εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο προσφέροντας θέαμα. Κάπως έτσι έκλεισε ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 26-9, που έσβησε οποιαδήποτε σκέψη των Γάλλων για νίκη.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα κυρίως για το εύρος της διαφοράς αλλά και για να κάνει κάποιες δοκιμές σε σχήματα ο κόουτς. Για άλλο ένα παιχνίδι έπαιξαν και οι 12 παίχτες και από αυτούς σκόραραν οι 10, κάτι που δείχνει και την σωστή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και την πολυφωνία που παρουσιάζει πλέον η ΑΕΚ στην επίθεση.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ στο δεύτερο παιχνίδι του με την φανέλα της ΑΕΚ, έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, προσπάθησε να δημιουργήσει και να ηγηθεί της ομάδας όμως η φυσική του κατάσταση δεν του επιτρέπει να παίξει στην ένταση που θέλει και μπορεί, ζητώντας πολλές φορές από μόνος του αλλαγή.

Χρειάζεται λίγο υπομονή για να μπορέσει να ενσωματωθεί ομαλά στην ομάδα, αλλά το μπασκετικό του IQ είναι τέτοιο που ξέρει πως να κατευθύνει τους συμπαίκτες του ακόμα και έτσι.

Πολύ ενδιαφέρον, ότι οι 2 Αμερικάνοι ψηλοί (Χάντερ,Τζέιμς) μοιράστηκαν ακριβώς τον ίδιο χρόνο στο 5 (20 λεπτά), κάτι που θα συμβαίνει μέχρι να επιστρέψει ο Καββαδάς.

Επόμενο παιχνίδι για την Βασίλισσα είναι με την έκπληξη του πρωταθλήματος, το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη. Ένα δύσκολο και απαιτητικό ματς που αν η ΑΕΚ κερδίσει το περνάει στην βαθμολογία και παράλληλα παίρνει ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.