Είχε σούπερ Ξανθόπουλο η ΑΕΚ και δεν την... πάτησε -Κέρδισε (91-83) το Περιστέρι

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο τρίτο ματς των μικρών τελικών κόντρα στο Περιστέρι με 91-83 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Η «Βασίλισσα» είχε… φύλακα άγγελο στην αναμέτρηση, με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 19 ποντους (4/4β., 0/2δ., 5/6τρ.),  7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Η εμπειρία και το πείσμα του 35χρονου γκαρντ έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της 3ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα

Το επόμενο ματς των δύο ομάδων, είναι το Σάββατο (15/06) στις 19:00 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Η ΑΕΚ υποδεχόταν το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ για το τρίτο ματς των μικρών τελικών για τα πλέι οφ της Betshop Basket League, εκεί όπου αναζητούσε το προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέση. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από τη νίκη στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 79-71, εκεί όπου κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε μερικά προβλήματα τραυματισμών να αντιμετωπίσει και στην σημερινή αναμέτρηση, ωστόσο σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς παρέταξε 12άδα. Πιο συγκεκριμένα, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που είχε τεθεί νοκ-άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν, μπήκε στην αποστολή και πήρε χρόνο ενώ εκτός έμεινε για ακόμη μια φορά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Φυσικά, στην αποστολή δεν συμπεριλήφθηκαν για ακόμη μια φορά οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Μπάνκι παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Βασίλης Ξανθόπουλος, Γκέιμπ Γιορκ, Χάρης Γιαννόπουλος, Ντελρόι Τζέιμς και Τρέβορ Εμπάκουε.

Aπό τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως θα έχουμε μία σκληρή «μάχη» ανάμεσα στις δύο ομάδες, η οποία θα στηριζόταν αρκετά στο αμυντικό κομμάτι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 5 πόντους στα μέσα της περιόδου σε ένα αρκετά χαμηλό σκορ (4-9, 5′). Λίγο αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς (9-9, 7′), ωστόσο δεν μπόρεσε να το διατηρήσει μένοντας ξανά πίσω (9-13, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την Ένωση να είναι πίσω με 3 πόντους (14-17, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 7 πόντους (16-23, 12′), με την ΑΕΚ να είναι πολύ κακή μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη συνέχεια με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να είναι πίσω με 8 (22-30, 16′), ωστόσο εκεί ο «διακόπτης»… γύρισε για την «Ένωση» η οποία σε λιγότερο από δύο λεπτά κατάφερε να μπει μπροστά (32-31, 18′). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με έναν πόντο (37-36, 20′).

Με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχαν να δώσουν μία «μάχη» σώμα με σώμα, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και αρκετά ισόπαλα σημεία (47-47, 24′). Η «Βασίλισσα» κατάφερε να ξεφύγει με +7 δια χειρός Χάντερ (54-47, 26′), κάτι που το διατήρησε και στη συνέχεια παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 3 (56-53, 28′). Μερικές κακές αποφάσεις και μερικοί συνεχόμενοι πόντοι της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, έκλεισαν την περίοδο με +2 για την ΑΕΚ (62-60, 30′).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, θα έκρυβε αρκετές… συγκινήσεις για τις δύο ομάδες αφού το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν έδειχνε να ξεφεύγει στο σκορ. Στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να σημειώνει ένα τρίποντο (67-67, 35′) και στιγμές μετά να βάζει νέο τρίποντο που έβαλε μπροστά τοςυ «κιτρινόμαυρους» (70-67, 36′). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στα καλάθια της ΑΕΚ και μέσα σε δύο λεπτά μπήκαν μπροστά στο σκορ (73-75, 38′). Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Χάρης Γιαννόπουλος με ένα τρίποντο έφερε στα ίσα το ματς (76-76, 39′), καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στις τελευταίες επιθέσεις και ύστερα από μερικές κακές αποφάσεις το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (77-77, 40′).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Σάκοτα και Ξανθόπουλος έβαλαν την ΑΕΚ προσωρινά μπροστά στο +5 (82-77, 41′), ωστόσο ο έμπειρος γκαρντ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αφού είχε πάρει… προσωπικά το ματς. Συγκεκριμένα, μετά το καλάθι του Χάντερ (86-83, 43′), ο 35χρονος άσος έβαλε τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων με ένα σπουδαίο τρίποντο (89-83, 45′), ωστόσο το τελικό σκορ έγραψε ο Χάντερ κάνοντας το 2/2 στις βολές (91-83).

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.δ.), 91-83 (παρ.).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1).

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του ΟΑΚΑ.