Εγκλημάτησε!

Η ΑΕΚ κέρδιζε μέχρι και 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και δυστηχώς κατάφερε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος και την Ενωση να μην μπορεί να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να χάσει 79-75 στην Πυλαία.

Τέταρτη ήττα φέτος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ακόμη μία σε ντέρμπι μετά από Αρη εντός, Ολυμπιακό εκτός, Παναθηναϊκό εντός. Κάκιστο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, ανήμπορη στο 4ο να… καθαρίσει το ματς ενώ κέρδιζε με 6 πόντους.

Βασιλειάδης και Χάτσερ είχαν από 19 πόντους, καθοριστικός στο τέλος ο Τσόχλας για τον ΠΑΟΚ. Σάκοτα με 15 πόντους, αλλά όλους στο πρώτο μέρος με πολύ μακρινά τρίποντα, και ο μαχητής Μαυροειδής ξεχώρισαν από την ΑΕΚ που δεν πήρε πολλά από τον Μαυροκεφαλίδη (έχασε κρίσιμη βολή στο τέλος) και τους Κούπερ και Χέρστον, θετικό ντεμπούτο ο Κρίστμας με 8 πόντους.

Οι συνεχείς αλλαγές ξένων στην ΑΕΚ έχουν κάνει μεγάλο κακό και αυτό φαίνεται πλέον, μιας και ενώ ολες οι ομάδες έχουν… δέσει, η Ενωση ακόμη ψάχνεται.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να παίζει εξαιρετικά, να βλέπει εύκολα και με κάθε τρόπο το αντίπαλο καλάθι και γρήγορα να παίρνει διαφορά.

Με Κάρτερ αρχικά (2-8), με Κρίστμας στη συνέχεια (5-14) και τον Ντούσαν Σάκοτα (14-32) ακολούθως να… πυροβολούν από την περιφέρεια η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 13-25.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε εντυπωσιακά με την ΑΕΚ να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 24 πόντους (15-39), αλλά ο Ντούβνιακ με συνεχόμενα καλάθια έδειξε αντίδραση για τον ΠΑΟΚ που μείωσε μεν με καλή άμυνα, αλλά η ΑΕΚ έδειχνε ότι ξέρει να κοντρολάρει το παιχνίδι αλλά με τον Σάκοτα να βάζει απίθανα τρίποντα κατάφερε η ΑΕΚ να έχει διψήφια διαφορά και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το 33-46.

Οι «κιτρινόμαυροι» έμοιαζαν να διατηρούν απόσταση σχετικής ασφάλειας φτάνοντας στο +16 (40-56) με το πρώτο καλάθι του Μαυροκεφαλίδη στο ματς όταν άρχισε το 3ο δεκάλεπτο στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα «δαιμονισμένο» δίλεπτο και ένα μπλακ άουτ της ΑΕΚ, προκειμένου με πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη να πλησιάσει στους τέσσερις (52-56) βάζοντας «φωτιά» στο ματς και παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο του. Η αντεπίθεση των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου συνεχίστηκε και με τρίποντο του Χάτσερ πλησίασαν στον πόντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-60).

Η ΑΕΚ μέσα από την άμυνά της και σκοράροντας πολύ δύσκολα πια έφτασε στους έξι (61-67), αλλά ο  ΠΑΟΚ επέστρεψε και προσπέρασε με βολές του Σχορτσανίτη (70-69) 2:24 πριν το τέλος. Παρά τις προσπάθειες του Κούπερ, ο Τσόχλας βρήκε τις επιθετικές λύσεις για τους γηπεδούχους και μετά τη χαμένη ευκαιρία του Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίσει με βολή (76-75) ο Χάτσερ με τρίποντο στα 12’’ ολοκλήρωσε την ανατροπή του ΠΑΟΚ (79-75) για το… έγκλημα της ΑΕΚ και την 4η φετινή ήττα της στο πρωτάθλημα της Basket League.