Έφηβοι με ψυχή και «μέταλλο» κέρδισαν τον ΠΑΟ!

Η «καρδιά» της Πρωταθλήτριας ΑΕΚ «μίλησε» τέλος, αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού με 73-65 στην παράταση στο δεύτερο ματς της Β’ Φάσης της Α’ Κατηγορίας ΕΣΚΑ και έφερε στα ίσα τη σειρά με 2-2 στις νίκες και πλέον ελπίζει να αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό!

Παρά τις πολλές απουσίες, το σύνολο του Νίκου Χατζή κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη συνεχή φορά τους «πράσινους» και τώρα κυνηγάει την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση της Παρασκευής στο κλειστό γήπεδο «Παύλος Γιαννακόπουλος» (22/03, 21:45).

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Στέργιο Πράπα, Βασίλη Ζαρκαδούλα και Αναστάση Σπύρογλου, ενώ εκτός έμεινε και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος λόγω υποχρεώσεων με την αντρική ομάδα.

Οι ταλαντούχοι αθλητές της «Βασίλισσας» θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη από την κανονική διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στην τελευταία φάση οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ με το ματς να οδηγείται στην παράταση, εκεί όπου ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 30-32, 49-51, 60-60 (κ. α.),  73-65.

ΑΕΚ (Νίκος Χατζής): Τίγκας, Καρλής, Ματσούκης, Κωνσταντέλος, Ιωάννου, Μιχαήλ, Διαμαντής, Καραβάνας, Τσουργιάννης, Πετρόπουλος, Φιλιππαίος, Πασχαλίδης.