"Εφιαλτικό" βράδυ για τα κορίτσια της ΑΕΚ στη Βοσνία και αποκλεισμός με ήττα 4-0 σετ

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Μαρκόπουλο

aek volley gunaikesΕίναι αλήθεια ότι οι προσδοκίες ήταν μεγάλες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ. Και όμως η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ “γκρέμισε” ότι έχτισε με κόπο πριν 15 βράδια στην Αθήνα. Οι κιτρινόμαυρες ηττήθηκαν σχεδόν με κάτω τα χέρια από την ΖΟΚ Μπιμπάλ με 4-0 σετ και αποχαιρέτησαν την διοργάνωση.Ήταν σαφές ότι ακόμα και με ήττα με 3-0 ή 3-1 σετ, τα κορίτσια θα είχαν μια ακόμα ευκαιρία. Αλλά ουδείς πίστευε ότι το ματς θα πάει τόσο άσχημα. Και όμως έγινε και αυτό.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Ρουμελιώτη προηγήθηκε με 1-5 και 3-7, δείχνοντας ότι μπορεί να μπει με το δεξί στο παιχνίδι. Ωστόσο οι Βόσνιες με “όπλο” το μπλοκ ψαλίδισαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 12-11. Αυτό ήταν.Απο εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφεραν να προηγηθούν ξανά στο σετ. Η Μπιμάλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα κερδίζοντας 25-23 σε 27 λεπτά.

Άπαντες περίμεναν στο 2ο σετ την αντίδραση της ΑΕΚ. Το 5-4 έγινε 12-6. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό, η υποδοχή της Ένωσης ήταν σε άθλια επίπεδα και μοιραία ήρθε το 25-20, με την ΑΕΚ να μην μπορεί ουσιαστικά να απειλήσει.

Στο 3ο σετ είχαμε μπλακ άουτ. Σε μια απο τις χειρότερες εμφανίσεις της, η ΑΕΚ πήρε μόλις 12 πόντους και έχασε με κάτω τα χέρια 25-12, σε 22 λεπτά. Στο χρυσό σετ, η ομάδα ήταν εκτός κλίματος και βρέθηκε να χάνει με 8-0 και 10-2. Το 15-5 μοιάζει μάλλον ντροπιαστικό για την Ένωση, η οποία στα δύο τελευταία σετ ήταν απούσα.

Από το “ναυάγιο” της Βοσνίας δεν διασώθηκε καμία αθλήτρια. Η Κατσαντώνη ήταν πρώτη σκόρερ με 15 πόντους. Από επτά είχαν οι Νικούλη και Αργυροπούλου και πέντε η Λαγουδάκη.

ΑΕΚ: Νικούλη 7 (1 άσος) ,Κουνάδη 3 (1 άσος), Ιβάνοβα 3 (υπ 45%-36%), Κακουράτου (υπ 42%-31%), Γιακουμή 3 (1 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (2 ασους, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (2 μπλοκ, υπ 43%-25%) Λαγουδάκη 5 (υπ 50%-33%), Φάκη, Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι