Εχει δρόμο, θέλει… ενίσχυση και δουλειά

ΚΙΕΛΤΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ/ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

Το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην καλοκαιρινή προετοιμασία σαφώς και δεν είναι κριτήριο για ασφαλή συμπεράσματα. Μεταγραφές απομένουν (χαφ, εξτρέμ και φορ), η ομάδα έχει μόλις 5 προπονήσεις στα πόδια της και απέχει ένα μήνα από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της (7-8 Αυγούστου στα προκριματικά του Champions League).

Ετσι, η ήττα με 1-0 από την (πιο έτοιμη) Μίετζ Λέγκνιτσα στο Κίελτσε θα βοηθήσει τον Μαρίνο Ουζουνίδη πάνω σε αυτά που έχει σχεδιάσει για την νέα ΑΕΚ. Ο νέος προπονητής της Ενωσης έκανε δοκιμές, με δύο πειραματικές ενδεκάδες και παραδέχθηκε και ο ίδιος ότι η ομάδα του έχει μόλις προπόνηση επιθετικής ανάπτυξης στα πόδια της.

Η πρώτη 11αδα της ΑΕΚ είχε… θέματα, δεν είχε συνοχή και συνεργασίες (ελλείψει προπονήσεων), ενώ η δεύτερη μπήκε με ενθουσιασμό και έφτιαξε πολλές φάσεις για γκολ δίχως ωστόσο να σκοράρει παρότι πλησίασες αρκετές φορές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο α’ ημίχρονο με 4-4-1-1 και τον Κλωναρίδη πίσω από τον Λιβάγια. Στο πρώτο 15λεπτο είχε διάθεση, ήταν απειλητική με καλή κυκλοφορία, αλλά εν συνεχεία οι Πολωνοί ανταποκρίθηκαν σε πρέσινγκ της ΑΕΚ με καλή κυκλοφορία της μπάλας και οργάνωση στο παιχνίδι τους. Έκαναν φάση, πέτυχαν την ΑΕΚ σε κακή τοποθέτηση της άμυνας της και σκόραραν στο 31’ με τον Κούνιτς. Μια φάση που προήλθε από την αριστερή πλευρά της άμυνας της ΑΕΚ, εκεί που είχε και τα περισσότερα προβλήματα. Η ενδεκάδα ήταν ασύνδετη και για μισή ώρα αυτό έγινε ξεκάθαρο, ελλείψει προπονήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 11 του Ουζουνίδη μπήκαν με περισσότερη όρεξη και έκαναν φάσεις αμέσως κυρίως από τα άκρα με τα ανεβάσματα Μπακάκη και Χουλτ σε σύστημα 4-2-3-1. Πίεσε ψηλά, έκανε κάθετο παιχνίδι και οι επιθετικοί είχαν συνεχή κίνηση που βοήθησε. Εκανε πολλές φάσεις για 45 λεπτά, δεν κινδύνεψε, είχε συνεχή κίνηση με Αλμπάνη και Μπακασέτα, αλλά δεν βρήκε το γκολ.

ΑΕΚ (α’ ημίχρονο): Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Γιαννούτσος, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Γιούσης (30’ Μπότος), Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λιβάγια

ΑΕΚ (β’ ημίχρονο): Τσιντώτας (64’ Γιαννίκογλου), Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Αϊντάρεβιτς, Αλμπάνης, Γαλανόπουλος, Μοράν, Μπακασέτας, Γιακουμάκης