Το... δείγμα θετικό του Γκριν

Η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Αρκαδικό, για την τελευταία αγωνιστική της Basket League, άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Η Ένωση ήταν ανεβασμένη στο δεύτερο 20λεπτο του αγώνα και σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης άνηκε στον Τορίν Γκριν.

Ο Αμερικανός από τους 0 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 και έδωσε μεγάλη ώθηση τόσο στο επιθετικό κομμάτι, όσο και σε αυτό της οργάνωσης. Η παρουσία του ήταν καταλυτική και έδειξε πως μπαίνει στο… πετσί του ρόλου που θέλει να του δώσει στην ΑΕΚ ο Γιούρι Ζντοβτς.

Πάνω απ’ όλα, ο Αμερικανός κατάφερε να ανεβάσει την ψυχολογία του ενόψει των Play off και μένει να έχει ανάλογη εικόνα και κόντρα στον ΠΑΟΚ, σε ένα άκρως απαιτητικό παιχνίδι, όπου μοναδικός στόχος στον ορίζοντα είναι το 1-0. Με τον Γκριν να μπορεί να παίζει με την ίδια ευκολία τόσο στο «1», όσο και στο «2», η Ένωση αναμένεται να έχει μεγάλο πλεονέκτημα, όσον αφορά το περιφερειακό σουτ.