Διέλυσε και τη Μακάμπι η ΑΕΚ, πήρε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς!

Τεράστιες προσδοκίες δημιουργεί η ΑΕΚ για τη νέα χρονιά, έπειτα από τις εμφανίσεις της στο τουρνουά της Κύπρου. Επειτα από τον Παναθηναϊκό και τη Χίμκι, η Ενωση νίκησε και τη Μακάμπι επικρατώντας με 99-95 στην παράταση και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν. Η ΑΕΚ έριξε στο καναβάτσο τρεις ομάδες Ευρωλίγκας, έδειξε χαρακτήρα και δεν λύγισε στην πίεση των Ισραηλινών και έδειξε πως θα κοιτάξει επί ίσοις όροις κάθε αντίπαλο. Τρομερή εμφάνιση από τον Μωραϊτη, ηγέτης ο Ματσιούλις, σούπερ οι Χάντερ και Γκρίφιν.

Μπορεί να ήταν το τρίτο παιχνίδι μέσα σε διάστημα ισάριθμων ημερών, αλλά οι παίκτες του Μπάνκι έδειξαν πως δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Μπήκαν στο παρκέ φορτσάτοι και έπιασαν την – ευρωλιγκάτη – Μακάμπι Τελ Αβίβ από το λαιμό, δείχνοντας ποιος θα είναι το αφεντικό. Εχοντας εκπληκτικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ενωση κατάφερε να κάνει πράγματα και θαύματα.

Εχοντας επτά ασίστ, κανένα λάθος και όλους τους παίκτες με τρομερή διάθεση και ενθουσιασμό, η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν το άφησε ποτέ. Η Ενωση έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (29-17), έχοντας απόλυτη κυριαρχία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Παράλληλα, πήραν πολλές και σημαντικές πρωτοβουλίες οι μικροί, με τους Μωραϊτη και Αγραβάνη να έχουν σημαντικό ρόλο. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν γρήγορα, άλλαζαν με μεγάλη ταχύτητα την μπάλα και ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα. Ετσι, μπορούσαν να βγάζουν αιφνιδιασμό και να κρατούν το προβάδισμα τους.

Οι Ισραηλινοί πίεσαν και προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά η ΑΕΚ βρήκε και πάλι λύσεις από την εξαιρετική άμυνα και την ταχύτητα στην επίθεση. Ετσι, με συνοπτικές διαδικασίες εκτίναξε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή, έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων (37-27) 5΄πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με συνεργασίες στην επίθεση, καλή κυκλοφορία, η ΑΕΚ είχε το ματς στο δικό της ρυθμό.

Η είσοδος του Ματσιούλις βοήθησε την ΑΕΚ να έχει ακόμα μεγαλύτερο έλεγχο κάτω από το καλάθι, ενώ ο Μωραϊτης έκανε πράγματα και θαύματα σκοράροντας συνεχώς και οδηγώντας τους «κιτρινόμαυρους». Με όπλο την άμυνα, που άλλοτε ήταν ζονπρες, άλλοτε ζώνη, αλλά και μαν του μαν, η Ενωση μπορούσε να τρέχει και να βγάζει αιφνιδιασμούς και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (47-39).

Με όπλο την εξαιρετική άμυνα, η ΑΕΚ μπήκε με σερί 6-0 σε 50” στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14, 53-39). Την…μπαγκέτα επιθετικά είχε πάρει ο σούπερ Χάντερ που κάρφωνε και έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, ενώ η κλάση του Ματσιούλις έδινε λύσεις σε άμυνα και επίθεση (μέχρι να φορτωθεί με τρία φάουλ και να καθίσει στον πάγκο).

Με επιμέρους σκορ 16-5, η Μακάμπι κατάφερε να κλείσει τη διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα με δύο πλέι μέικερ (Ξανθόπουλο και Μωραϊτη) και τον Ρόμπερσον κάτω από το καλάθι και έτσι δυπήρχε σημείο αναφοράς στην επίθεση. Ωστόσο, ο Μωραϊτης ήταν και πάλι εκεί στο φινάλε της περιόδου και με τρίποντο στο φινάλε ανέβασε τη διαφορά στους επτά (68-61), φτάνοντας στους 19 προσωπικούς πόντους.

Η ΑΕΚ είχε αρχίσει να βγάζει κούραση και να κάνει εύκολα το λάθος, φτάνοντας στα 11 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί βρήκαν τη δυνατότητα να κλείσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι 8′ πριν το τέλος (68-68) και πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Πάργκο στα 7:14 (68-71).

Η Ενωση απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκρίφιν, αλλά ο Πάργκο ήταν ασυγκράτητος. Η ΑΕΚ γύρισε σε άμυνα ζώνης και με τον Χάντερ να σκοράρει από κοντά δεν επέτρεπε στη Μακάμπι να ξεφύγει. Η Ενωση πίεσε στην άμυνα και μολονότι δεν έβρισκε σκορ στην επίθεση, με διαδοχικά κλεψίματα από Ξανθόπουλο και Γκρίφιν κατάφερε να ισοφαρίσει (81-81) 1′ πριν τη λήξη.

Ο φοβερός και τρομερός Γκρίφιν έκανε και δεύτερο συνεχόμενο κόψιμο στη σειρά και με βολές έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (83-81). Ο Πάργκο έβαλε ξανά μπροστά τη Μακάμπι με τρίποντο από τα 8,5 μέτρα, αλλά η Ενωση ισοφάρισε με 1/2 βολές του Γκρίφιν (84-84). Η ΑΕΚ έκανε νέο κλέψιμο, αλλά ο Χάντερ έχασε το…άχαστο σε λέι απ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε καθαρό μυαλό και ψυχραιμία. Ο Ματσιούλις μοίραζε την μπάλα αρμονικά, ο Σάκοτα έδωσε πολύτιμες λύσεις και ο σούπερ Λιθουανός με τρίποντη βόμβα έδωσε διαφορά οκτώ πόντων (93-85). Η Μακάμπι πίεσε, αλλά ο Ματσιούλις με νέο τρίποντο τους έκοψε τα πόδια με το 96-89. Ο Πάργκο μείωσε στο καλάθι με τρίποντο (96-94), αλλά ο Γκρίφιν με καλάθι και φάουλ καθάρισε το ματς για την ΑΕΚ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ο’Μπράιαντ 11, Καλοϊάρο 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάργκο 28 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κέιν 10, Αβντίγια 16, Ρέι 6, Τάιους 11 (13 ριμπάουντ), Σαχάρ.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σάκοτα 16, Αγραβάνης, Ματσιούλις 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 15, Ξανθόπουλος 3, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 22 (8/13 σουτ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 5.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 61-68. 84-84, 95-99.