Διέλυσε (0-3) την Χετάφε η Ρεάλ Μαδρίτης -Πέρασε στην κορυφή!

Το ματς φάνηκε από την αρχή ότι δεν θα είναι χαλαρό για την Ρεάλ, ειδικά κόντρα σε μια αντίπαλο που πριν μερικές εβδομάδες ήταν στην 4άδα. Οι Blancos δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα ρυθμό και οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά σε κάποιες περιπτώσεις, όμως ο Κουρτουά ήταν πάντα εκεί. Στο 24′ ο Βέλγος έβγαλε τη φωτοβολίδα του Αραμπάρι και στο 31′ το μακρινό βολέ του Καμπρέρα πέρασε μόλις έξω. Αντίθετα, η Ρεάλ χωρίς να κάνει φάση της προκοπής άνοιξε το σκορ, καθώς στο 34′ από τη σέντρα του Μεντί, ο keeper της Χετάφε, Σόρια, δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα προ του Βαράν και την έστειλε στα δίχτυα του. Το 0-1 έμεινε ως σκορ του πρώτου μέρους αφού ο Κουρτουά στο 44′ και στις καθυστερήσεις έκανε δύο ακόμα επεμβάσεις σταματώντας τους Φαΐρ και Καμπρέρα αντίστοιχα.

H Ρεάλ στο δεύτερο μέρος έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Χετάφε για να πάρει κάτι από το ματς. Στο 53′ ο Κροος με χτύπημα φάουλ έκανε δώρο ένα γκολ στον Βαράν. Η συνέχεια στο ματς μετά το 0-2 δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση αφού οι της Χετάφε δεν είχαν κάτι άλλο να δώσουν. Στις καθυστερήσεις, έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Βαλβέρδε έφυγε μόνος και έδωσε σε κενό τέρμα στον Μόντριτς για το τελικό 0-3.