Διαιτητής του τελικού Ρεάλ - Ατλέτικο το 2016: «Εκανα λάθος, το γκολ του Ράμος ήταν οφσάιντ» (VIDEO)

Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο είχαν διασταυρώσει τα ξίφη τους, στον τελικό του Champions League το 2016 με τους Μαδριλένους να κατακτούν το τρόπαιο και να στέφονται πρωταθλητές Ευρώπης, μέσω της διαδικασίας των πέναλτι με 5-3.

Οι μερένγκες μπήκαν καλύτερα στο μας, έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 6′ με τον Κασεμίρο και πήραν το προβάδισμα στο 15′ με τον άνθρωπο, που τους είχε δώσει το φιλί της ζωής πριν από δύο χρόνια. Φάουλ του Κρόος, κεφαλιά του Μπέιλ προς τα πίσω και από κοντά ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 1-0!

Βέβαια, το γκολ δε θα έπρεπε να είχε μετρήσει καθώς ο στόπερ της Ρεάλ, ήταν σε αντικανονική θέση. Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο ρέφερι ο οποίος είχε σφυρίξει τον μεγάλο τελικό μεταξύ των δύο ομάδων, Μαρκ Κλάτενμπεργκ παραδέχθηκε πως κακώς μέτρησε το τέρμα του Ισπανού για τη Ρεάλ.

«Σε εκείνο τον τελικό η Ρεάλ είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ ήταν οφσάιντ έστω και οριακά. Στο ημίχρονο στα αποδυτήρια το καταλάβαμε. Ήταν μια δύσκολη φάση, αλλά ο βοηθός μου έκανε λάθος» ανέφερε χαρακτηριστικά στη «Daily Mail», ο Αγγλος διαιτητής.

Για την ιστορία η Ρεάλ εκείνη τη χρονιά κέρδισε τον 5ο συνεχόμενο τελικό της (1998, 2000, 2002, 2014, 2016), κάτι που είχε καταφέρει και στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (1956, 1957, 1958, 1959, 1960).