Δεν υπάρχει ΠΑΟΚ, 2-2 με τον ΟΦΗ-Η ΑΕΚ πρέπει να κερδίσει στο Χαριλάου για το +2

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ στην Κρήτη και έκανε... δώρο στην ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ στην Κρήτη και δίνει την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τον προσπεράσει με νίκη αύριο κόντρα στον Αρη!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δείχνει ότι δεν… μπορεί και ήταν κακή για μια ακόμα φορά καθώς χρειάστηκε την κόκκινη του Κουτρουμπή στο δεύτερο ημίχρονο για να μπει στο παιχνίδι. Μπορεί να προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με τον Μπίσεσβαρ, αλλά η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε την απόλυτη κυριαρχία για όσο έπαιζαν 11 εναντίον 11 και προηγούνταν από το ημίχρονο με 2-1. Ενα γκολ του Μιχαηλίδη στο 76′ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 5′ όταν ο Λημνιός βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Μπίσεσβαρ πρόλαβε τον Κουτρουμπή για να κάνει το πλασέ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια στο γήπεδο υπήρχε μόνο η ομάδα του Γιώργου Σίμου που έβγαζε συνεχώς φάσεις. Στο 17′ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Βαζ να πατάει περιοχή και να σουτάρει από δεξιά, αλλά ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Νέιρα έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη κάνοντας το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τα πατήματά του στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά ο Ουόλι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα. Μάλιστα πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, οι Κρητικοί πήραν και προβάδισμα. Στο 42′ ο Φιγκεϊρέδο πήρε τη μπάλα μετά από συνεργασία των Κουτρουμπή, Στάικου και Μπράουν και με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και οι δυο ομάδες δημιουργούσαν ελάχιστες φάσεις. Στο 59′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Κουτρουμπής παίζοντας επικίνδυνα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Θεσσαλονικείς αύξησαν την πίεσή του και στο 76′ έφτασαν στην ισοφάριση με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαρού Μηχαηλίδη. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, όμως ο Εσίτι είδε την κόκκινη κάρτα και οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν εκ νέου.

Ως το τέλος, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά ουσιαστικά με τον ΟΦΗ κάνοντας ψυχωμένη εμφάνιση να κρατά το 2-2 που τον… αδικεί. Μάλιστα στο 90+7′ ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πασχαλάκη να σταματά τον Νέιρα.

ΟΦΗ (Σίμος): Γουόλι, Μπράουν, Μαρινάκης (90’ Νάστος), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Βαζ (60’ Βίκτορ), Μεγιάδο, Στάικος (77’ Σακόρ), Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89’ Μάνος).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Λημνιός (63’ Ακπόμ), Μπίσεσβαρ (63’ Μάτος), Στοχ (61’ Τζόλης), Σβιντέρσκι.