Δεν πτοούνται οι "Μάγκες" που "σάρωσαν" τον ΔΙΚΕΑ 26-17 με τρομερή εμφάνιση

Στο κλειστό του Κορωπίου το ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας την προσεχή Τετάρτη

aek handballΣτον απόηχο των διοικητικών προβλημάτων και «ξορκίζοντας» την κακή παράδοση που ήθελε την ΑΕΚ να χάνει στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας, η Ένωση ξεπέρασε το εμπόδιο του Ι.Ε.Κ. ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑ επικρατώντας 26-17 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής Α1 Χάντμπολ. Στο πρώτο ημίχρονο οι επιθετικές λύσεις του Μπακαούκα (5 γκολ) έδωσαν διέξοδο στην «μπερδεμένη» ΑΕΚ των πρώτων λεπτών η οποία βρισκόταν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, η αφύπνιση της ομάδας ήρθε στο τέλος του ημιχρόνου όπου και πήρε το προβάδισμα με 12-11.

Η ομάδα του ΔΙΚΕΑ με τις εκπληκτικές αποκρούσεις του Τσακνή δεν άφησε την ΑΕΚ να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ διορθώνοντας την αμυντική της λειτουργία και συνεχίζοντας το ίδιο καλά επιθετικά όπως και στο πρώτο μέρος κατάφερε να κατατροπώσει τον ΔΙΚΕΑ στο γήπεδο όπου είχε γνωρίσει την μοναδική μέχρι στιγμής ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως  η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε μόλις 3 γκολ σε 25΄ την ίδια ώρα που επιθετικά ανέβαζε την διαφορά του σκορ η οποία έφτασε στα 10 γκολ. Πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ακόμα μια φορά ήτα ο Τσιλιμπάρης ο οποίος κατάφερε να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα το σκορ του ΔΙΚΕΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-5, 7-7, 9-10, 11-12 (ημχ.) 12-14, 12-17, 12-19, 13-21, 14-23, 17-26

ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Ζαχάρης 3, Λεμπέσης, Φλώρος, Γκουλές 3, Κεδέρης 1, Γιαννόπουλος 2, Αθανασιάδης, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης 3, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Πάβλοβιτς 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπαγιάς, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 1, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης 1, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 2, Τσιλιμπάρης, Ακριδόπουλος, Χόντο 1, Χατζηκωνσταντίνου 1, Τσιλιμπάρης Ν., Ξηρός.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Ανταλής, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 2/2-1/1, Κόκκινη: 41:56 Χελιώτης (τρία δίλεπτα).