Δεν άφησε ελπίδες στον Ερμή η ΑΕΚ στο Futsal

Η ΑΕΚ δεν άφησε ελπίδες για σκοράρισμα στον Ερμή Ζωγράφου που «διέλυσε» με 8-0 για την 17η αγωνιστική της Futsal Superleague.  Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Δημήτρη Θανασάι ο οποίος πέτυχε 4 τέρματα. Έτσι οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν τον δρόμο για το πως θα είναι οι διαθέσεις τους από εδώ και πέρα για τα παιχνίδια που ακολουθούν με Δούκα και Παναθηναϊκό. Με αυτήν τη νίκη η ΑΕΚ παρέμεινε στο -3 από την 1η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει ως στόχο να πιέσει από την αρχή για να φτάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο γκολ. Μετά από μερικές φάσεις και με τον Ερμή να προσπαθεί να μην κλειστεί πίσω, η «Ένωση» έφτασε στο 1-0, στο 9ο λεπτό με τον Ασημακόπουλο. Ο «Δικέφαλος» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε σε ένα… ιδιαίτερο γκολ, καθώς ο τερματοφύλακας Θεοφίλου σκόραρε από τη μία εστία στην άλλη στο 13′ (2-0). Ένα λεπτό αργότερα ο Σκουτέλης «έγραψε» το 3-0, ενώ δεν άργησε να βρει δίχτυα και ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος, Θανασάι (4-0).

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα με τον Θανασάι να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ στο 25′ (5-0), φτάνοντας τα 30 στη φετινή σεζόν! Ο κορυφαίος επιθετικός του Πρωταθλήματος δεν σταμάτησε εκεί, καθώς πέτυχε και το 6-0, ενώ το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς πρόσθεσε και ο Ντάτης στο 36′ (7-0). Το τελικό 8-0 «έγραψε» και πάλι ο Θανασάι γνωρίζοντας την αποθέωση από συμπαίκτες και αντιπάλους, αλλά και από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του Καματερού.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας, το επόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/01) όταν και θα οριστεί το εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΑΣΕ Δούκα.

ΑΕΚ – Ερμής Ζωγράφου 8-0