Davis Cup: Tσιτσιπάς από ατσάλι, «καθάρισε» εύκολα τον Χουρκάτς

Ο Έλληνας τενίστας μέσα σε 1 ώρα και 10 λεπτά υπέταξε τον αντίπαλό του με 2-0 σετ (6-3, 6-1) και ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι με τους Πολωνούς, καθώς ο Περβολαράκης ηττήθηκε νωρίτερα από τον αντίπαλό του. Πλέον, όλα θα κριθούν στο διπλό, με τον νικητή να γίνεται το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στη β’ κατηγορία της Ευρωαφρικανικής Ζώνης. Ο Χουρκάτς ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα και αφού έσβησε ένα μπρέικ πόιντ του Στεφ στο πρώτο γκέιμ, απείλησε και ο ίδιος τρεις φορές στο επόμενο.

Στη συνέχεια, ωστόσο, ο Τσιτσιπάς βρήκε τον ρυθμό του και πέτυχε τελικά το πολυπόθητο μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (4-3). Έσβησε ένα μπρέικ πόιντ του Πολωνού αμέσως μετά και έκλεισε το σετ, αφού έσπασε για άλλη μια φορά το σερβίς του αντιπάλου του. Μπήκε, μάλιστα, με φόρα και στο δεύτερο σετ, με το γρήγορο μπρέικ να του δίνει αέρα…

Και έφτασε τελικά πανηγυρικά στη νίκη μετά από 72 λεπτά αγώνα, χάνοντας μόνο ένα γκέιμ μέχρι το φινάλε. Όποια εξέλιξη και αν έχει το διπλό, η εμφάνιση του Στέφανου κόντρα σε έναν τόσο χαρισματικό παίκτη όπως ο Χουρκάτς μπορεί να του δώσει αυτοπεποίθηση και για τη συνέχεια του tour. Την αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά παρακολούθησε και ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, χειροκροτώντας όρθιος τον Έλληνα τενίστα αμέσως μετά τη νίκη του.