Χόρτασαν θέαμα οι Ενωσίτες

Οι δραματικές στιγμές στο ΟΑΚΑ

Σαν σήμερα πριν από 32 χρόνια, η ΑΕΚ συμμετείχε σε ένα σημαντικό διεθνές τουρνουά που έλαβε χώρα στην ουδέτερη έδρα του Ολυμπιακού σταδίου, με την παρουσία επίσης του Αμβούργου, της Ουντινέζε και του Ολυμπιακού. Η αναμέτρηση με το Αμβούργο αποτέλεσε πόλο έλξης για χιλιάδες Ενωσίτες, οι οποίοι έσπευσαν για να την παρακολουθήσουν. Η ήττα με 3-2 από τους Γερμανούς (κάτοχοι του Κυπέλλου Πρωταθλητριών), ήταν το τελευταίο που απασχόλησε τους φιλάθλους, οι οποίοι απόλαυσαν ένα σπουδαίο διεθνές παιχνίδι.

Η Ένωση, κυπελλούχος Ελλάδας για το 1983, αν και έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Χάνσεν στο 14ο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1, αφού ο Δίντσικος είχε φέρει το ματς στα ίσια με γκολ που πέτυχε στο 19ο λεπτό. Ο Χάνσεν έκανε δύο τα τέρματα του στο 65ο λεπτό, με τον Βούκτε να κάνει στο 75ο λεπτό το 3-1 για το Αμβούργο. Ο Μανώλης Κώττης, που είχε πάρει την θέση του Λάνγκλεϊ στο 75′, απλώς μείωσε το σκορ έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης σε 3-2. Για την ιστορία, το τουρνουά κατέκτησε το Αμβούργο νικώντας 5-4 στα πέναλτι (0-0) τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε νικήσει με 1-0 την Ουντινέζε στο άλλο ματς.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Στεργιούδας, Π. Παπαϊωάννου, Παραπραστανίτης, Μανωλάς, Καραγκιοζόπουλος (46′ Ραβούσης) Γεωργαμλής, Δίντσικος (71′ Αρδίζογλου), Χριστόπουλος (71′ Μπαλής) Λάνγκλεϊ (75′ Κώττης) Βλάχος, Μαύρος.