Χαρακτήρας, Μπαρμπόσα, Σκόκο

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 21 «κιτρινόμαυροι» που έπαιξαν στο ματς με ΠΑΟ

aekΚάποιος φίλος συνήθιζε να λέει πως «τον ΠΑΟ και τον ΟΣΦΠ θέλω να τον κερδίζω παντού και πάντα και να χάνουν παντού και πάντα». Θα προσυπογράψω. Επίσης παρά τα υπονοούμενα ερωτικής φύσεως που κρύβει, θα προσυπογράψω και το τσιτάτο «τα καλύτερα γκολ μπαίνουν στα φιλικά». Και όλα αυτά για να καταλήξω στο συμπέρασμα πως ήταν όμορφο το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ.

Άλλωστε τελευταία φορά που ήρθε νίκη σε ντέρμπι με τον ΠΑΟ, ήταν με τον Κωστένογλου στον πάγκο. Είχαν την σημασία τους και εκείνες οι νίκες, γιατί ήταν εποχές που κόσμος της ΑΕΚ είχε ελάχιστα πράγματα να πιαστεί για να φρενάρει την κατρακύλα της ομάδας σ’ όλα τα επίπεδα. Όμως τότε  ήταν τέτοια τα αγωνιστικοδιοικητικά δεδομένα, που ήταν ηλίου φαεινότερο, πως εκείνη η ΑΕΚ έστω και αν έπαιρνε μια σημαντική νίκη στην χάση και στην φέξη, ήταν η ΑΕΚ που έφευγε. Τώρα, όλα τα σημάδια, ακόμα και μιας φιλικής νίκης, φανερώνουν πως πρόκειται για μια ΑΕΚ που έρχεται.

Όχι τόσο επειδή κέρδισε που και αυτό σημαντικό είναι. Το είπε και ο Δέλλας άλλωστε που είναι πάντα προσεκτικός όταν κάνει κρίσεις για φιλικά ματς. Κυρίως διότι η ΑΕΚ έδειξε έναν χαρακτήρα που απαραιτήτως πρέπει να (ξανά) αποκτήσει επιστρέφοντας. Δεν αναφέρομαι συνολικά στην εικόνα του ματς, αλλά στη διαχείριση του β’ ημιχρόνου. Η ΑΕΚ βγήκε στο γήπεδο με το μυαλό κάπου αλλού. Ενδεχομένως στο κτύπημα του Μάνταλου που μέχρι τότε έμοιαζε σοβαρό. Μην ξεχνάτε πως όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ είδαν τον συμπαίκτη τους να σφαδάζει στο έδαφος και να μην μπορεί καν να πατήσει το πόδι του για να φτάσει μέχρι τα αποδυτήρια. Ο ΠΑΟ λοιπόν βρήκε την ΑΕΚ χωρίς συγκέντρωση, μπήκε φουριόζος, είχε και ένα πιο ορθολογικό σχήμα και άρχισε να κοπανάει. Μετέτρεψε το 2-0 σε 2-2 μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά και πριν συμπληρωθεί τέταρτο είχε και δοκάρι. Εκεί οποιαδήποτε άλλη ομάδα στη θέση της ΑΕΚ θα άρχιζε την κατρακύλα και μπορεί να σταμάταγε όταν το σκορ θα ήταν 2-5 εις βάρος της. Όχι όμως αυτή η ΑΕΚ.

Αυτή η ΑΕΚ έκανε τις αλλαγές της από τον πάγκο, συνήλθε, συμμαζεύτηκε και βρήκε τρόπο να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ. Ακόμα και ευκαιρίες για τέταρτο και πέμπτο γκολ έκανε. Πως λέγεται όλο αυτό; Μια λέξη μόνο. «Χαρακτήρας» λέγεται. Έναν χαρακτήρα που η ΑΕΚ είχε χάσει στα χρόνια της χολέρας. Το πλήρωσε ακριβά όταν τον έχασε, το έχει ανάγκη να τον (ξανά) αποκτά τώρα που επιστρέφει.

Μιας και είπα για χαρακτήρα. Αφήνω την ομάδα και πιάνω τον Μπαρμπόσα. Στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, δεν υπήρχε στο γήπεδο. Όταν πήρε μπροστά, έκανε όργια. Μια ασιστ, μια παραλίγο ασιστ και κυρίως κάτι αδειάσματα και κάτι υδραυλικά στην άμυνα του ΠΑΟ, μούρλια. Μετά ξανά εξαφανισμένος. Περίπτωση Σκόκο δηλαδή και τα περί υδραυλικών δεν τα σημείωσα τυχαία. Θυμάστε τότε τις ατέρμονες συζητήσεις περί του αν διαλέγει ματς για να παίξει ο Αργεντινός, αλλά μετά όταν έφυγε (και οργίαζε στην Αργεντινή) έπεσε μελαγχολία. Προφανώς και δεν συγκρίνω Σκόκο με Μπαρμπόσα. Αλίμονο. Απλώς λέω πως καλό είναι να έχεις έναν, όχι Υδραυλικό, αλλά που να κάνει υδραυλικά και ας είναι και 20 λεπτά εξαφανισμένος. Αμά δε, λέω τώρα, μπορούσες να έχεις έναν που κάνει υδραυλικά αλλά και τον Υδραυλικό του χρόνου στη Σουπερλίγκα, θα είχες ομάδα όνειρο.

ΥΓ1: Το πρώτο γκολ με ΠΑΟ είναι βγαλμένο με καρμπόν από το γκολ στο Αίγιο. Ή πρόκειται για τρομερή σύμπτωση ή για δουλεμένη στην προπόνηση φάση.

ΥΓ2: Τρια γκολ, κανένα από στημένη φάση. Άρα μάλλον, η ΑΕΚ σκοράρει κι αλλιώς.

ΥΓ3: Ένα (ακόμα) γκολ ο Αραβίδης ο σέντερ φορ που δεν μπορεί να παίξει κορυφή. Και ένα (ακόμα) γκολ ο Ντακολ ο σέντερ φορ που δεν κάνει για σέντερ φορ. Το σημειώνω απλώς. Και το σημειώνω όχι με το μυαλό στην επόμενη σεζόν, αλλά στην γκρίνια της φετινής σεζόν.