Χαμόγελα στο φινάλε για την ΑΕΚ που θα βρεθεί στα πλέι άουτ μετά το 3-2 επί της Ορεστιάδας

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - ΜΕΝΤ

ÁÅÊ - ÌÅÍÔ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ΑΕΚ η οποία επικράτησε της Ορεστιάδας 3-2 σετ παίρνοντας παράλληλα το πολυπόθητο εισιτήριο των πλέι άουτ που θα της δώσει την δυνατότητα να παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για τη νίκη και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους αποκτώντας διαφορά 4 πόντων από την Ορεστιάδα. Αυτή η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ με την ΑΕΚ να επικρατεί 25-18. Οδηγός στην επιτυχία της κατάκτησης του πρώτου σετ για την ΑΕΚ ήταν ο Αλεξίου του οποίου τα σερβίς ταλαιπώρησαν την Ορεστιάδα. Η εικόνα της Ένωσης δεν ήταν η ίδια στο δεύτερο σετ, η ομάδα ήταν αποσυντονισμένη με αρκετές από τις προσπάθειές της να μην αποδίδουν καρπούς. Η Ορεστιάδα το εκμεταλλεύτηκε ισοφαρίζοντας 1-1 τα σετ (21-25). Το τρίτο σετ εξελίχθητε σε «θρίλερ» και σε μονόλογο των δύο Βραζιλιάνων της Ορεστιάδας, των Λούνα Ροντρίγκεζ Αλεχάντρο και Γκιγιέρμε Φερέιρα Ντα Σίλβα οι οποίοι ήταν πραγματικά ασταμάτητοι. Οι δύο ομάδες προχωρούσαν καθ’ όλη την διάρκεια του σετ μαζί στο σκορ το οποίο και τελικά κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 26-28 κάνοντας το 2-1 υπέρ τους. Στο τέταρτο σετ ο τεχνικός της Ορεστιάδας ξεκούρασε τους Λούνα και Γκιγιέρμο με αποτέλεσμα η Ένωση να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να ισοφαρίσει σε 2-2 τα σετ με σκορ 25-22. Η Ισοφάριση αυτή ήταν και καθοριστική για την ΑΕΚ η οποία μπήκε αποφασισμένη στο τάι μπρέικ το οποίο και κέρδισε 15-9 κατακτώντας παράλληλα την νίκη με 3-2 σετ. Και μαθηματικά πλέον μετά την ήττα της Λαμίας (3-1) από τον Ολυμπιακό, η Ένωση θα βρεθεί στα πλέι άουτ.

Δείτε πως μετέδωσε το Enwsi.gr την αναμέτρηση.