Χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό ο Μαδέσης

Ενα ιδανικό φινάλε έκανε η ελληνική αποστολή στο Μεσογειακό πρωτάθλημα κάτω των 15 ετών στο Λινιάνο Σαμπιαντόρο και επιβεβαίωσε τη δυναμική της στις νεαρές ηλικίες.

Η ελληνική πλευρά χαμογέλασε σε βάρος της διοργανώτριας χώρας και στο ομαδικό και τον αγώνα για τις θέσεις 3-4.

Με νέα καλή εμφάνιση, η ομάδα που συγκρότησαν ο Αλέξανδρος Μαδέσης, ο Σωκράτης Γιαννούτσος και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, ξεπέρασε την Ιταλία με 4-2 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση.

Ο αθλητής της ΑΕΚ, Αλέξανδρος Μαδέσης κατέκτησε την 5η θέση στο απλό αγοριών, καθώς νίκησε στο τελευταίο ματς κατάταξης τον Σέρβο Ντόρντε Πέτροβιτς με 3-0 σετ.

Από την άλλη πλευρά, στο ομαδικό, η ελληνική ομάδα είχε νέο συναρπαστικό και θεαματικό ντέρμπι στον “μικρό” τελικό κόντρα στην Ιταλία.

Όπως με τους Τυνήσιους την Τρίτη προηγήθηκε με 3-0 στα ατομικά ματς κι έχασε ακολούθως τα διαδοχικά διπλά, αλλά ευτυχώς δεν άφησε ανεκμετάλλευτη αυτή την ευκαιρία και πήρε τη νίκη με 4-2.

Το προβάδισμα έδωσε ο Γιαννούτσος όταν κατέβαλλε με 3-1 σετ τον Λεονάρντο Μπάσι (03-11, 11-06, 11-09, 11-05).

Στη συνέχεια, ο Μαδέσης ξεπέρασε με 3-2 τον Φεντερίκο Κοστάζα (06-11, 11-04, 11-09, 12-14, 11-08) και η Παπαδημητρίου με 3-1 (11-09, 11-05, 08-11, 11-07) την Κιάρα Ρένσι (δεν χρησιμοποίησαν εδώ την Καρνοβάλε οι Ιταλοί).

Στα διπλά ήρθαν δύο ήττες με 3-1 σετ, πρώτα για Μαδέση/Γιαννούτσο (09-11, 09-11, 13-11, 04-11) κι έπειτα για Μαδέση/Παπαδημητρίου (08-11, 11-09, 02-11, 06-11). Ο Μαδέσης έμεινε στο τραπέζι για να αγωνιστεί ξανά και νικώντας τον Μπάσι με 3-2 σετ εξασφάλισε για την Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο (15-13, 12-10, 08-11, 07-11, 11-07).

Στην τεχνική καθοδήγηση ήταν ο προπονητής της ΑΕΚ και πρώην διεθνής αθλητής Κώστας Μαδέσης.