Bundesliga: Πάρτι... τίτλου της Μπάγερν στο Λεβερκούζεν, η Πάντερμπορν «σόκαρε» τη Λειψία

Σε… παράσταση τίτλου μετέτρεψε η Μπάγερν Μονάχου το υποτιθέμενο ντέρμπι απέναντι στη Μπάγερ, στο Λεβερκούζεν, όπως μαρτυράει και το τελικό 2-4.

Οι «ασπιρίνες» έκαναν το… λάθος να προηγηθούν πριν το δεκάλεπτο, με τον Αλάριο να ξαναβρίσκει δίχτυα μετά τις 26 Ιανουαρίου. Ωστόσο, οι Βαυαροί βρήκαν την απάντηση πριν το ημίωρο, με τον Γκορέτσκα να βγάζει τον Κομάν… φάτσα με τον Χραντέτσκι κι εκείνον να ισοφαρίζει.

Από… πασέρ ο Γκορέτσκα έγινε σκόρερ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, μετά την 20η ασίστ του Μίλερ, ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στην τελευταία φάση, με τον Γκνάμπρι να… εξιλεώνεται για την χαμένη ευκαιρία του προηγούμενου λεπτού, πετυχαίνοντας το 1-3 και το 12ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα…

Φυσικά, ματς της Μπάγερν χωρίς γκολ του Λεβαντόφσκι δεν… νοείται κι έτσι ο Πολωνός στράικερ φρόντισε να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Με πολύ ωραία κεφαλιά, από ασίστ -ποιού άλλου;- του Μίλερ, ο Λεβαντόφσκι πέτυχε το 4-1 μετά από μία ώρα παιχνιδιού, φτάνοντας τα 30 τέρματα στη φετινή Bundesliga!

Για να έρθει ο πιτσιρικάς Βιρτς ένα λεπτό πριν τη λήξη και να σημειώσει το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4, που διατήρησε τη Λεβερκούζεν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και τη Μπάγερν καθ’ οδόν για τον όγδοο σερί τίτλο της.

Πολύ… σκληρή για να πεθάνει αποδείχτηκε η ουραγός Πάντερμπορν του «δικού μας» Βασιλειάδη, που υποχρέωσε την τρίτη Λειψία σε… οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία με 1-1.

Οι «ταύροι» προηγήθηκαν πριν το ημίωρο με τον… συνήθη ύποπτο Σικ να σκοράρει για τρίτη σερί αγωνιστική. Ωστόσο, η αποβολή του Ουπαμεκανό με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 43’ άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσε χώρους στους φιλοξενούμενους οι οποίοι κυριάρχησαν στην επανάληψη αλλά δεν κατάφεραν να βρουν γκολ…

Όλα αυτά, μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Στρόντιεκ… έκανε σεφτέ και διαμόρφωσε παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα, με την Πάντερμπορν να κάνει την τέταρτη ισοπαλία στα πέντε τελευταία ματς και τη Λειψία να χάνει την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, στη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού, πέτυχε η Μάιντς που κέρδισε με 2-0 την Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη!

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μια φορά, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Νιακατέ να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος, ενώ πέτυχαν άλλα δύο γκολ που ακυρώθηκαν αμφότερα για οφσάιντ, στο 53’ με τον Ματετά και στο 67’ με τον Κουάισον.

Ωστόσο, στην τρίτη τους προσπάθεια, με τον Κουντέ στο 77ο λεπτό… δικαιώθηκαν και πήραν το πρώτο τους «τρίποντο» μετά από πέντε σερί αποτυχίες, μένοντας στο +3 από την 16η θέση και τα μπαράζ.