BCL: Μεγάλο «διπλό» της Χαποέλ στην Γερμανία - Η βαθμολογία του ομίλου της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπορεί να αντιμετωπίζει σήμερα την Αντβέρπ στο Βέλγιο, αλλά τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου της ήταν χθες. Στον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Ορτέζ και Μπούργος συνέχισαν με νίκες.

Στο πρώτο χρονικά ματς, η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Ράστα Βέχτα με 74-83, χάρη στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς του ΤαΣον Τόμας με 23 πόντους (9/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/3 βολές) και 6 ριμπάουντ! Οι γηπεδούχοι έριξαν αισθητά τη διαφορά στη τελευταία περίοδο, όμως συμβιβάστηκαν με τους 9 πόντους στο φινάλε. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Χάποελ παραμένει δεύτερη με 7-3 (9-2 η ΑΕΚ αλλά πλεονέκτημα στην ισοβαθμία), ενώ η Ράστα μετράει 5 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Στο μεταξύ, υπερασπίστηκε την έδρα της η Ορτέζ κόντρα στην Ανβίλ και με 85-77, έφτασε στο 5-5, αφήνοντας τη πολωνική ομάδα επίσης στο 5-5. Όλα κρίθηκαν στη τελευταία περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι σφράγισαν το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος των Γάλλων ο Τζάστιν Ντέντμον με 25 πόντους και 5 ασίστ ενώ 15 πόντους και 17 ριμπάουντ είχε ο Ουσμάνε Ντράμε, ενώ για την Ανβίλ προσπάθησε ο Ρίκι Λέντο με 25 πόντους και 3 ασίστ.

Εντός έδρας νίκη και για τη Μπούργος, η οποία απέναντι στη Μπαντιρμά δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο 6-4 με σκορ 92-84. Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο, το τρίτο καλό δεκάλεπτο από πλευράς γηπεδούχων επανέφερε υπέρ τους τη τάξη, με τον Αουγκούστο Λίμα να μετράει 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 13 είχε ο Έαρλ Κλαρκ και 12 ο Μπρούνο Φιτιπάλντο.