Η Σαραγόσα θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό -Κέρδισε με 87-81 την Τενερίφη

Η Σαραγόσα κέρδισε με 87-81 την Τενερίφη και θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό του BCL

Η Σαραγόσα θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Final 8 του BCL.

Ο τέταρτος και τελευταίος προημιτελικός του Final 8 ήταν θρίλερ ολκής. Σαραγόσα και Τενερίφη τέθηκαν αντιμέτωπες με φόντο μια θέση στην τετράδα της διοργάνωσης, με τους παίκτες του Ντιέγκο Οκάμπο μνα αποδεικνύονται πιο ανθεκτικοί στους κραδασμούς και στο τέλος να φτάνουν στη μεγάλη-νίκη πρόκριση.

Οι «κόκκινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και αυτό ήταν το κλειδί που τους χάρισε την πρόκριση στον ημιτελικό της Παρασκευής, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ (02/10, 21:30).

Ο Ρόμπιν Μπένζινγκ με 15 πόντους και ο Νικολάς Μπρουσίνο με 12 ήταν αυτοί που ηγήθηκαν για τους νικητές, με τον Αργεντινό άσο να πετυχαίνει ένα κομβικό γκολ-φάουλ στο 38ο λεπτό, με το σκορ στο 76-76. Εξίσου σημαντικός ήταν και ο Τρίγκβι Χλίνασον με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.\

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81.