Ζορίστηκε, αλλά τους έχει για πλάκα

Η εικόνα συνολικά δεν ήταν καλή. Η ΑΕΚ έκανε τραγικό πρώτο ημίχρονο, είχε πολλά σκαμπανεβάσματα και στο δεύτερο (αν και βελτιώθηκε), έδειξε κουρασμένη και έδωσε δικαιώματα. Αλλά ακόμα κι έτσι, η διαφορά κλάσης με τη Γιουβέντους είναι τέτοια που δημιουργεί αισιοδοξία πως η πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ είναι δική της. Η ΑΕΚ νίκησε στη Λιθουανία τη Γιουβέντους με 78-77 και έκανε το πρώτο, αλλά εξόχως σημαντικό βήμα για να πάρει εκείνη την πρόκριση στην Αθήνα, όπου θα έχει και τον κόσμο στο πλευρό της στον επαναληπτικό της 21ης Φεβρουαρίου. Εξαιρετικός ο Ντίξον, κράτησε την Ενωση στο πρώτο μέρος ο Μακ Γκραθ, καθοριστικός στο φινάλε ο Σάκοτα.

Αρκετά νευρική μπήκε η ΑΕΚ στο παρκέ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Γιουβέντους και δημιούργησε διαφορά στο σκορ (8-2, 3’), χάρισε προσπάθειες των Μπεστ και Σαλένγκα. Η Ένωση μάζεψε την κατάσταση, κυκλοφορώντας τη μπάλα, η οποία είχε τελικό αποδέκτη τον Δημήτρη Μαυροειδή (10-6, 6’). Οι γηπεδούχοι, όμως «χτυπούσαν« κοντά στο καλάθι και χάρη σε Βασίλιους και Σούλσκις ανέβασαν τη διαφορά, για το 16-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στη Λιθουανία. Η παρουσία του Ντόνι ΜακΓκραθ έφερε νέα δεδομένα για την Βασίλισσα, η οποία μάζεψε αμέσως τη διαφορά (16-15, 11’). Τον έμπειρο γκαρντ ακολούθησε ο Σάκοτα και με την άμυνα της Βασίλισσας να ανεβάζει την απόδοσή της, το προσπέρασμα δεν άργησε να έρθει (22-23, 14’). Η Γιουβέντους αντέδρασε, όμως και χάρη σε Ντιγκς και Τσεπουκάιτις το προβάδισμα άλλαξε χέρια (27-23, 17’). Η Ένωση είχε υπομονή στο παιχνίδι της και αυτό τη βοήθησε να αλλάξει ξανά την εικόνα της, χάρη σε Ούκιτς και Ουίλιαμς, ισοφαρίζοντας σε 30-30 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μάικλ Ντίξον μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και έδωσε προβάδισμα στην Βασίλισσα, με τη βοήθεια και του Ντόνι ΜακΓκραθ (35-38, 22’). Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Ο Ουίλιαμς φώναξε παρών και με τον Σάκοτα να ακολουθεί και να δίνει λύσεις η διαφορά ανέβηκε ως και τους 8 πόντους (43-51, 26’). Ο Τζαμάρ Ντιγκς προσπάθησε… μόνος του να κρατήσει κοντά στο σκορ την Γιουβέντους. Η ΑΕΚ έβγαλε εκ νέου νευρικότητα και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, μειώνοντας με τον Σούλσκις (51-54, 28’). Η κατάσταση δεν άλλαξε, μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προηγείται με 53-56. Ο Σιρουταβίτσιους φώναξε παρών στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Γιουβέντους κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα (62-61, 32’). Η Ένωση είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Ντίξον και Σάκοτα παρέμεινε σε απόσταση… βολής (66-65, 35’). Ο Ούκιτς φώναξε παρών σε κρίσιμο σημείο και η Βασίλισσα πήρε προβάδισμα (69-72, 37’). Ο Ντιγκς προσπάθησε να κρατήσει την Γιουβέντους στη διεκδίκηση της νίκης (74-74, 38’). Η ΑΕΚ, όμως, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ντούσαν Σάκοτα και χάρη σε μια τρομερή προσπάθεια «κλείδωσε» τη νίκη της Ένωσης (74-78, 12,3’’ για το τέλος). Ο Ντιγκς έβαλε το τρίποντο στο φινάλε του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 77-78, με την ΑΕΚ να φεύγει με νίκη από την Λιθουανία, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «16» του Champions League.