Βασίλισσα όλης της Ελλάδας ξανά η ΑΕΚάρα!

Η μεγάλη ΑΕΚ, η ομάδα που έμαθε μπάσκετ τους Ελληνες, είναι ξανά εδώ. 50 χρόνια μετά το έπος του ΄68, η Ενωση έφτασε ξανά στον θρόνο του ελληνικού μπάσκετ, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας. Επειτα από τα ποδοσφαιρικά πάρτι, η ΑΕΚ έκανε πελάτη τον Ολυμπιακό και στο μπάσκετ και με συγκλονιστική εμφάνιση τον κατασπάραξε στον τελικό του Ηρακλείου με 88-83. Μαγικό κοουτσάρισμα από τον Σάκοτα, που έγινε και κυπελλικός κόουτς, γίγαντας ο Χάρις, τεράστιος ο Πάντερ, για τη Βασίλισσα όλης της Ελλάδας έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια.

Ο Σάκοτα ξεκίνησε το μεγάλο τελικό με τον Γκριν οργανωτή, τον Λαρεντζάκη πάνω στον Σπανούλη, στο «3» τον Χάρις και τους Τζέιμς, Χάντερ κάτω από το καλάθι. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κατέθεσε πάθος, δύναμη, αλλά κυρίως μυαλωμένο παιχνίδι. Είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία, με τον Λαρεντζάκη να είναι σούπερ με δύο κλεψίματα και ισάριθμα τρίποντα.

Το πρόβλημα ήταν κάτω από το καλάθι, όπου ο Ολυμπιακός υπερτερούσε με τον Μιλουτίνοφ και είχε επτά ριμπάουντ παραπάνω στο τέλος του δεκαλέπτου (13-6). Η ΑΕΚ κατάφερνε να εξισορροπήσει αυτό το χάντικαπ με καλά δουλεμένες επιθέσεις και εκπληκτικά ποσοστά στα τρίποντα, με τον Πάντερ να μπαίνει «καυτός». Αντίθετα, ο Ολυμπιακός ήταν μονοδιάστατος στην επίθεση και περίμενε σχεδόν τα πάντα από τον Σπανούλη.

Το ματς κινούνταν σε τεντωμένο σχοινί, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να υπάρχουν επτά ισοπαλίες στο ματς. Το τρίποντο από τον Πάντερ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Ενωση με το τέλος της πρώτης περιόδου (26-23), δείχνοντας πως η ΑΕΚ είναι αποφασισμένη να κυνηγήσει ως το φινάλε την κούπα.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Χάρις να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει τέσσερις συνεχόμενους μεγάλους πόντους σε ένας εναντίον ενός. Η Ενωση έβρισκε λύσεις με στοχευμένες επιθέσεις που εκδηλώνονταν από τον Σάκοτα και τον Πάντερ και είχε εκπληκτικά ποσοστά στα σουτ με 80% στα δίποντα και 65% στα τρίποντα.

Αν και το πρόβλημα κάτω από το καλάθι παρέμενε, η ΑΕΚ βρήκε επιθετικές λύσεις από τον Μαυροειδή. Βέβαια, η Ενωση «κεντούσε» από το τρίποντο. Η «βόμβα» του Ξανθόπουλου ξέρανε τον Ολυμπιακό τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ενώ ο Καββαδάς σκόραρε και μάζευε ριμπάουντ.

Ο Σάκοτα μοίραζε αρμονικά τον χρόνο συμμετοχής και με τη δύναμη που έδωσαν Καββαδάς και Βασιλόπουλος κάτω από το καλάθι, κράτησε το προβάδισμα σε όλη τη δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, στο φινάλε υπήρξαν βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και κακές άμυνες, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει στον πόντο. Ο Καββαδάς όμως, με φόλοου στο φινάλε έδωσε και πάλι αέρα τριών πόντων στην ΑΕΚ (45-42).

Η ΑΕΚ χάλασε στο φινάλε τα ποσοστά της, έχοντας πλέον στο ημίχρονο από 56% ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Είχε πάντως τρεις περισσότερες ασίστ (12-9), που σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά εξισορρόπησε τα κακά ποσοστά σε βολές (33% με τέσσερις χαμένες) και τα τέσσερα λιγότερα ριμπάουντ (17 έναντι 21).

Με καλή ψυχολογία, η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την πεντάδα που άρχισε το ματς. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση στην άμυνα και ο Ολυμπιακός έβρισκε εύκολους πόντους, ενώ η Ενωση κρατιόταν με καλάθια του Χάντερ και του Χάρις. Ο Σάκοτα έβαλε στην επιθετική εξίσωση και τον Τζέιμς, που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων ξανά (57-54).

Ο Σάκοτα άργησε να κάνει αλλαγές και να φρεσκάρει την ομάδα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν κενά στην άμυνα. Εσι, με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 61-60, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ωστόσο, με 2/2 βολές ο Χάντερ επανέφερε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, την ώρα που περνούσαν στο γήπεδο Πάντερ, Μαυροειδή και Σάκοτα.

Ο Χάρις είχε μεγάλα κέφια και πήρε πάνω του πολλές κρίσιμες επιθέσεις – έστω και αν δεν ευστόχησε στην τελευταία –, ο Μαυροειδής έλεγξε την εναέρια κυκλοφορία και η ΑΕΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με δύο (65-63).

Με τον Πάντερ φορτσάτο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά την τελευταία περίοδο και διατηρούσε το προβάδισμα της. Δεν έμπαιναν πλέον τα σουτ, αλλά ο Μαυροειδής σάρωνε κάτω από το καλάθι. Η Ενωση έβγαλε και αιφνιδιασμό με τον Χάρις να καρφώνει στα μούτρα του Σπανούλη για τη μεγαλύτερη «κιτρινόμαυρη» διαφορά (72-65, 7:41 πριν το φινάλε).

Ο Σάκοτα πέρασε τον Τζέιμς ως πεντάρι για να σταματήσει τον Μακ Λιν και το ματς πήγαινε πόντο, πόντο, με πολλές βολές από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ είχε μαύρη τρύπα τις βολές με επτά χαμένες, αλλά ο Γκριν κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Μάντζαρη. Με ¾ ο Γκριν έδωσε ξανά προβάδισμα έξι πόντων στην ΑΕΚ, πέντε πριν το τέλος (77-71).

Τρίποντη βόμβα του Τζέιμς έδωσε ξανά προβάδισμα έξι πόντων στην ΑΕΚ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς. Ηταν μέσα στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει στους δύο (83-81, 2:07 πριν το φινάλε του ματς). Ο Τζέιμς έπαιξε και τεράστια άμυνα στον Σπανούλη, ενώ ο Σάκοτα κατάφερε να σταματήσει τον Παπανικολάου. Ο τεράστιος Χάρις τους έβαλε στα καλάθια και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ. Ο Στρέλνιεκς μείωσε με βολή, αλλά ο Τζέιμς με δύο βολές τους καθάρισε.

Δείτε πως μετέφερε την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 6, Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 15,  Πάντερ 14, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 20, Μιλουτίνοφ 17, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3, Μακ Λιν 10, Παπαπέτρου 5, Στρέλνιεκς 14, Ρόμπερτς, Γουίλτζερ, Τόμπσον