Βασίλισσα... οδοστρωτήρας, διέλυσε την Κηφισιά 97-73, με πρώτο σκόρερ τον Μενσά

Βασίλισσα... οδοστρωτήρας, διέλυσε την Κηφισιά  97-73, με πρώτο σκόρερ τον Μενσά

ØÁÈÁÓ ×ÅÑÓÔÏÍ  ÁÅÊ - ÊÇÖÉÓÉÁ  PSATHAS HAIRSTON  AEK - KIFISIA (BASKET LEAGUE 2014-2015)Η ΑΕΚ για ακόμη μια φορά διέλυσε τον αντίπαλο της και κέρδισε άνετα με 97-73 την Κηφισιά για την Βasket League, στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η Βασίλισσα φαίνεται ότι έχει πάρει φόρα για την 4αδα, πλησίασε τον Αρη και δείχνει έτοιμη για την μεγάλη επιστροφή στο ελληνικό μπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ ο Μενσά-Μπονσού, από… κοντά Χέρστον, Σάκοτα και Ινγκλις!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι ωστόσο η ΑΕΚ έκαμψε άμεσα τις αντιστάσεις τους. Έτσι μπορεί η Κηφισιά να προηγήθηκε για λίγα μόνο λεπτά (7-9), η Βασίλισσα όμως δεν παρέδωσε τα όπλα. Η Ένωση βελτίωσε την εικόνα της και κυρίως το αμυτνικό κομμάτι και με αρχηγό στην επίθεση τον Χέρστον, πήρε το προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 28-17.

Ο τεχνικός της Ένωσης μπορεί να άλλαξε την πεντάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, με τους Ντελινινκάιτις, Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλο να ενισχύουν τα κεκτημένα του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Βασίλισσα πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 18 πόντους υπέρ της με 55-37, προβάδισμα ασφαλείας. Στην επιστροφή η ΑΕΚ έδειξε να ολιγωρεί, αυτό όμως κράτησε για λίγο, με τους “κιτρινόμαυρους να ξαναβρίσκουν ρυθμό και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 77-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση έκλεισε το επιθετικό της κρεσέντο, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το συν 28(87-59), δεν κατάφεραν όμως να αγγίξουν τους 100 πόντους, αφού το τρίποντο του Κασελάκη στην τελευταία τους επίθεση ήταν άστοχο, με το τελικό σκορ να δείχνει 97-73.