Τζάμπα ήττα, αλλά η ΑΕΚ τους έχει

Πριν από καιρό, θα θεωρούνταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αλλά τώρα είναι πραγματικότητα. Η ΑΕΚ είναι ξανά…ΑΕΚ και διεκδικεί επί ίσοις όροις την πρόκριση της στον τελικό του πρωταθλήματος. Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με τον Παναθηναϊκό, η Ενωση έκανε μεγάλη εμφάνιση, αλλά δεν είχε τύχη και πληρώνοντας κάποιες λεπτομέρειες έχασε με 81-72. Ηττα τζάμπα και βερεσέ, δεδομένου πως η ΑΕΚ έκανε εκπληκτική δεύτερη και τρίτη περίοδο και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, εάν είχε μεγαλύτερη προσοχή σε κρίσιμα σημεία. Εξαιρετικό το πλάνο Μανωλόπουλου, έφερε το ματς εκεί που ήθελε, αλλά η ΑΕΚ δεν ήταν εύστοχη και έκανε πολλά λάθη σε καθοριστικές στιγμές του παιχνιδιού. Είναι σαφές πλέον, έπειτα και από τη νίκη της Κυριακής, πως η ΑΕΚ έχει τον Παναθηναϊκό, μπορεί να ισοφαρίσει τη Δευτέρα και να πάει για το μπρέικ στο πέμπτο ματς της σειράς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ. Η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και χάρη σε Καλάθη και Μπουρούση «έχτισε» διαφορά στο σκορ (10-2, 3’). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καλάθης ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (12-2, 3’). Η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα και κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα μείωσε με τους Ούκιτς και Μαυροειδή μπροστάρηδες (16-12, 8’). Ο Καλάθης σκόραρε για το 18-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κακός, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Η ΑΕΚ, όμως βρήκε λύσεις, από Ντίξον και Ελονού και μάζεψε τη διαφορά σταδιακά (22-17, 13’). Ο Σάκοτα φώναξε παρών και η ομάδα του Μανωλόπουλου μείωσε στο σουτ (22-19, 14’). Ο Παναθηναϊκός, όμως βρήκε και πάλι λύσεις στην επίθεση από Ρίβερς και Καλάθη, ανεβάζοντας τη διαφορά (25-19, 15’). Η Ένωση είχε επιμονή και υπομονή στο παιχνίδι της και με τους Μιλόσεβιτς-Μαυροειδή να δίνουν λύσεις πλησίασε σε απόσταση… βολής (28-26, 17’). Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν σε υψηλά επίπεδα και το τρίποντο του Σάκοτα έβαλε την ομάδα σε θέση οδηγού (28-29, 18’). Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση με Σίνγκλετον και Φελντέιν και έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 1 πόντου (32-31), την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ ήταν άκρως ανταγωνιστική.

Με τον ίδιο καλό ρυθμό μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Η Ένωση βρήκε λύσεις από τα τρίποντα και χάρη σε Νιούλεϊ και Μαυροκεφαλίδη πήρε προβάδισμα (38-40, 22’). Ο Λαρεντζάκης σκόραρε κια αυτός με τη σειρά του και με τον Ελονού να δίνει… μάχες η Ένωση ανέβασε το προβάδισμά της (41-45, 25’). Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε στο ίδιο… τέμπο και η ΑΕΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (44-52, 27’). Ο Κέι Σι Ρίβερς φώναξε παρών για τον ΠαναθηναϊΚό και οι «πράσινοι» μείωσαν (49-52, 28’). Ο Μπουρούσης μείωσε με hook σε 51-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να προηγείται στο σκορ.

Με έντονο ρυθμό άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Παππά και ανέτρεψε τα δεδομένα (56-54, 32’). Η ΑΕΚ, όμως έμεινε πιστή στο πλάνο της και με τους Ούκιτς και Μαυροειδή μπροστάρηδες κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία (59-60, 34’). Ο Νικ Καλάθης το πήρε… προσωπικά, όμως και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε την κατάσταση, για άλλη μια φορά (66-60, 35’). Η ΑΕΚ πλησίασε εκ νέου χτυπώντας κοντά στο καλάθι (66-64, 37’). Ένα… τρελό σουτ του Καλάθη όμως, άλλαξε πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να πατάει γκάζι. Μπουρούσης και Ρίβερς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και η διαφορά ανέβηκε (73-64, 38’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 81-72 και τη σειρά των ημιτελικών να πηγαίνει στο 2-1 υπέρ των «πράσινων».